Opozycja goni PiS! Będą wcześniejsze wybory?

Chociaż na Zjednoczoną Prawicę wciąż deklaruje oddanie głosu największy odsetek Polaków, to jednak dla partii rządzącej zaczyna się robić niebezpiecznie. Rosną bowiem notowania Koalicji Obywatelskiej, a dystans, który dzieli partię rządzącą od opozycji, sukcesywnie się zmniejsza.

   

Nie wiadomo więc, czy nie sprawdzą się pogłoski o tym, że PiS – w obawie przed dalszym spadkiem poparcia w wyniku protestów kolejnych grup zawodowych oraz w efekcie strat wizerunkowych związanych z aferą KNF – rozważa przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych w marcu.

Z najnowszego sondażu Kantar Public wynika, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w grudniu, to na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 34 proc. Polaków, a na Koalicję Obywatelską 27 proc.

   

Jak podkreśla w swoim komunikacie pracownia, Koalicja Obywatelska jako jedyna formacja spośród uwzględnionych w badaniu uzyskała wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wyniósł on 3 punkty procentowe.

Z sondażu ponadto wynika, że w Sejmie znalazłyby się tylko cztery ugrupowania. Poza PiS i PO próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze ruch Kukiz’15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej, na które zagłosowałoby po 6 proc. respondentów. Kukiz’15 w porównaniu do wyników sondażu z listopada zanotował spadek o 3 punkty procentowe, zaś SLD o 1 punkt procentowy.

   

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 30 listopada – 11 grudnia 2018 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1028 dorosłych Polaków.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News