Ostatnie sondaże przed ciszą wyborczą. 26 maja mogą być niespodzianki!

REKLAMA

Od północy obowiązuje cisza wyborcza i zakaz publikowania wyników sondaży. Dlatego podane w piątek wyniki badań opinii publicznej są ostatnimi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że chociaż od wyborów dzielą nas zaledwie dwa dni, to wciąż trudno jest wskazać ich murowanego faworyta – może to być zarówno PiS, jak i Koalicja Europejska. Nie wiadomo też, kto znajdzie się na podium – Wiosna czy Konfederacja.

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że zwycięzcą wyborów z wynikiem 39,2 będzie PiS. Drugie miejsce zajmie Koalicja Europejska, na którą zamierza głosować 38,3 proc. badanych, a na trzecim uplasuje się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem wynoszącym 7,9 proc.

REKLAMA

Badanie Estymatora przynosi niezłą prognozę dla Kukiz’15, na który deklaruje głosowanie 5,7 proc. respondentów pracowni. Również 5,7 proc. ankietowanych zamierza głosować na Konfederację.

Prognozowana frekwencja 26 maja to według pracowni Estymator 37 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 22–23 maja 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1038 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i wskazały konkretną partię.

Inny obraz wyłania się z sondażu Instytutu Badania Spraw Publicznych. Badanie przeprowadzone na zamówienie portalu radiozet.pl i „Newsweek Polska” wskazuje innego zwycięzcę niż Estymator oraz lepsze notowania Konfederacji.

Według IBSP Koalicja Europejska wygra wybory 26 maja z wynikiem 42,51 proc. Drugie w zestawieniu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 36,32 proc. głosów.

Trzecie miejsce w sondażu Instytutu przypada Konfederacji, na którą zamierza oddać głos 7,23 proc. respondentów. Tuż za Konfederacją plasuje się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 7,02 proc.

REKLAMA

Na Kukiz’15 deklaruje głosowanie jedynie 4,91 proc. ankietowanych, co oznacza znalezienie się ruchu Pawła Kukiza pod progiem wyborczym i niewprowadzenie przez ugrupowanie swoich przedstawicieli do PE.

– O losie wyborów zadecydować mogą osoby młode w wieku 18–29 lat. Mężczyźni w tej grupie w zdecydowanej większości to trzon poparcia dla Konfederatów, którzy po raz pierwszy w naszym badaniu wyprzedzają Wiosnę. Z drugiej jednak strony młode kobiety stanowią ważną grupę dla Wiosny, która notuje kolejny raz spadek. Los tych dwóch partii jest kluczowy dla ostatecznego wyniku 26 maja PiS i Koalicji Europejskiej. Z jednej strony PiS traci młodych mężczyzn na rzecz Konfederacji, z drugiej strony Koalicja przejmuje elektorat kobiecy od Wiosny. Być może to będzie kluczowy element wygranej KE w niedzielę – komentuje wyniki sondażu i rosnącego poparcia dla Konfederacji Łukasz Pawłowski, szef Instytutu Badań Spraw Publicznych.

Badanie IBSP zostało zrealizowane w dniach 22–23.05.2019 roku metodą telefoniczną, z wykorzystaniem wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo CATI, na reprezentatywnej próbie 1510 dorosłych Polaków.