REKLAMA

pająk i melisa
fot. Pixabay

Na widok pająków niektórzy dostają dreszczy, ale z pewnością znajdą są też takie osoby, które nie boją się tych stworzeń. Pająki są pożyteczne i raczej nie wyrządzą nikomu krzywdy, ale jeśli jednak nie ufasz robaczkom i chcesz, by trzymały się jak najdalej od twojego domu, możesz wypłoszyć je skutecznie i w dodatku nie robiąc im żadnej krzywdy. Wystarczy, że zaopatrzysz się w pewną roślinę w doniczce. Pająki będą omijały ją z daleka.

REKLAMA

Pająki najbardziej aktywne są latem i jesienią, ale często zimę i wiosnę spędzają u nas w domu. Szczególnie preferują strychy, piwnice, hol, łazienki i inne rzadko odwiedzane miejsca, np. pod łóżkiem. Co zrobić, by obrzydliwe robaki wyniosły się z naszego mieszkania i nie chciały znów do niego wrócić? Najlepiej załatwić je naturalną bronią. Okazuje się, że pająki nie tolerują zapachu niektórych roślin i gdy tylko go poczują, uciekają w podskokach. Niechcianych lokatorów nieźle odstraszy melisa cytrynowa.

Pająki nienawidzą zapachu melisy cytrynowej

Melisy najczęściej używa się w kuchni – nadaje wielu daniom cytrusowych nut smakowych. Poza tym świetnie radzi sobie z odstraszaniem muszek owocówek, a także pająków. Nie jest rośliną wymagającą. Jeśli chcesz odpędzić pająki, zerwij kilka listków melisy, rozgnieć je, a potem wrzuć do wody. Przelej mieszankę do butelki z dozownikiem i skrop szczeliny oraz inne zakamarki w mieszkaniu.

REKLAMA

Alternatywą dla melisy cytrynowej jest bazylia. To zioło często dodajemy do zup, sosów czy zapiekanek. Można je hodować np. na parapecie w kuchni. Trzeba tylko zapewnić bazylii stały dostęp do światła słonecznego (przez minimum 4-5 godzin w ciągu dnia). Jej aromat odpędza pająki i inne owady.

Oprócz powyższych roślin, na uwagę zasługuje także lawenda. Zwiąż kilka łodyżek tej rośliny w bukieciki, a następnie porozwieszaj je we wszystkich pomieszczeniach. Odstraszą pająki i insekty, a dodatkowo pomogą pozbyć się z domu roztoczy. Roślina wydziela przyjemny zapach, który będzie towarzyszył ci na każdym kroku.

REKLAMA

Czytaj też: Robaki kurzowe mogą czaić się w Twoim domu. Zwalczysz je 1 sposobem

REKLAMA