palma areka
fot. screen Youtube / Make Your Life Greener

Zauważyłeś, że Twoja palma areka usycha i jej liście żółkną? Dowiedz się co zrobić w sytuacji, gdy roślina zaczyna marnieć. Wystarczy 1 prosty zabieg.

Palma areka (złotowiec, areka złocista) to ozdobna roślina, której zdumiewający wygląd potrafi rozpromienić każde wnętrze. Pochodzi z dalekiego Madagaskaru. W warunkach domowych jej wysokość może dochodzić do 150 cm. Roślina na piękne duże liście podobne do wachlarzy. Ten okaz nie rozwija się zbyt szybko, ale jest prosty w uprawie i odporny na nietrwałe warunki. Ponadto absorbuje toksyny i zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu. Z tego powodu często stawia się go w biurach.

Liście palmy areki usychają? Oto przyczyny

Niekiedy zdarza się tak, że końcówki liści rośliny żółkną, a potem usychają. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną może być tutaj zbyt wysoka temperatura w lokalu oraz za niska wilgotność. Najczęściej ma to miejsce jesienią i zimą, kiedy startuje sezon grzewczy. Zbyt suche powietrze sprawia, że koniuszki liści zwyczajnie marnieją.

Jak uratować marniejącą palmę arekę?

Po pierwsze, utnij uschnięte końcówki liści (kilka cm nad nienaruszoną tkanką). Po drugie, zacznij systematycznie zraszać roślinę – musisz zapewnić jej porządną dawkę wilgoci. Listki zraszaj wodą. Ponadto niedaleko doniczki możesz umieścić nawilżacz powietrza, który możesz kupić tutaj. To powinno pomóc w okresie zimowym. I nigdy nie stawiaj palmy obok grzejnika lub innego źródła ciepła.

Co lubi palma areka?

Palma lubi mieć ciągle wilgotną glebę, więc nie można dopuścić do jej przesuszenia. Sadzonkę trzeba regularnie podlewać. Sprzyja jej temperatura w zakresie 18-22°C i jasne stanowiska. Dobrze, aby podłoże w doniczce było żyzne i przepuszczalne. Ważna jest też powłoka drenażu. Roślina preferuje wąską i wysoką doniczkę.

Czytaj też: Podlej tym Zamiokulkasa. Domowa odżywka zapewnia bujność


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę