REKLAMA

palma w doniczce
fot. screen Youtube / Enjoy Gardening

Palmy to rośliny, które wielu osobom kojarzą się z sielskimi wakacjami w tropikach. Te okazy w doniczkach nadają szyku każdemu wnętrzu i poprawiają nasze samopoczucie. Jeśli masz palmy u siebie w domu, to powinieneś zagwarantować im optymalne warunki. Niezbędne jest też dokarmianie. Warto zaznajomić z kilkoma ważnymi zasadami dotyczącymi pielęgnacji tych roślin.

REKLAMA

Pielęgnacja palm doniczkowych nie należy do najtrudniejszych

Jeśli masz dużo kwiatów doniczkowych w domu, to jesteś farciarzem. Wiele osób hoduje je tylko dlatego, że lubi kontakt z naturą. Niekiedy jednak mimo skrupulatnej dbałości liście palmy zaczynają stawiać się żółte, a w skrajnych sytuacjach opadają. Co zrobić, by okaz rozwijał się zdrowo i dorodnie? Po pierwsze, musisz postawić doniczkę we właściwym miejscu. Stanowisko powinno być suche i jasne. Kolejna sprawa dotyczy nawodnienia. Palmę trzeba też od czasu do czasu wzmacniać odżywkami. Wspomogą ich rozwój i zabezpieczą przed szkodnikami czy chorobami grzybowymi.

Zafunduj palmie domową odżywkę. Szybko ci za to podziękuje

Skuteczny sposób, by palma odzyskała intensywny zielony kolor i zawiązała nowe liście? Oto i jest. Nawóz domowej roboty wpłynie zbawiennie na kondycję rośliny. Jak go przyrządzić? Zaopatrz się w 1-2 skórki z banana. Odpad posiekaj, przełóż do sporego słoika i zalej ciepłą wodą. Odstaw na 2 doby, a następnie rozwodnij odżywkę (proporcje z wodą 1:1).

REKLAMA

Gotową miksturę najlepiej przelej do poręcznego pojemnika i podlewaj roślinę. Po zaaplikowaniu tej odżywki za mniej więcej 2 dni możesz z lekka podlać sadzonkę. Zachowaj jednak umiar. Palm lepiej nie przelewaj, bo tego nie lubią. Poza tym pamiętaj, by specyfik na bazie skórek banana aplikować maksymalnie raz na 14 dni.

Banany mają niezwykłą moc

Każdy dietetyk z czystym sumieniem stwierdzi, że banany to bardzo zdrowe owoce. Zawierają korzystne dla organizmu antyoksydanty i karotenoidy. Są też źródłem witamin i soli mineralnych (np. potasu). Tymczasem skórki tych owoców również są skarbnicą wartości zdrowotnych, więc nie tylko palmy mogą na tym skorzystać, ale i inne gatunki roślin ozdobnych.

REKLAMA

Zobacz też: Ten błąd w pielęgnacji kaktusa popełniamy najczęściej. Zobacz, jak go uniknąć

REKLAMA