Jezuita gwałcił zakonnice. Papież Franciszek ekskomunikował zakonnika
fot. YouTube / entrum Formacji Duchowej Salwatorianie – Kraków

Papież Franciszek ekskomunikował znanego jezuitę! Kapłan zasłynął z zajmowania się sztuką –  uważany jest za utalentowanego artystę, który specjalizuje się w mozaikach. Okazało się jednak, że za dziełami sztuki skrywał swoją mroczną tajemnicę. Duchowny został oskarżony przez zakonnice o znęcanie się nad nimi seksualnie – gwałcił je!

Franciszek ekskomunikował członka zakonu jezuitów ze Słowenii, Marko Ivana Rupnika. Informację potwierdził generał zakonu Arturo Sosa Abascal. Dziennikarze dopytywali go w związku z niejasną sytuacją, dotyczącą 68-letniego Rupnika. Wówczas kapłan miał potwierdzić, że został ukarany przez Dykasterię Nauki i Wiary – podaje PAP.

Przed nałożeniem kary jezuici stronili od wypowiedzi na temat księdza-artysty. Od lat był szanowanym duchownym, zapraszanym na różne sympozja i traktowanym, jako specjalista od mozaiki. Jego wizerunek zaczął blednąć, kiedy pojawiły się skargi zakonnic, które donosiły, że 68-latek miał je gwałcić.

Papież Franciszek nałożył ekskomunikę na członka jego zakonu. Jezuita miał gwałcić zakonnice

„Towarzystwo Jezusowe poważnie traktuje każdą skargę na jednego ze swoich członków. Misja Towarzystwa Jezusowego jest również misją pojednania. I chcemy przyjąć wszystkich i każdego otwarcie” – napisali w przytoczonym przez PAP komunikacie przełożonego domów międzynarodowych zakonu jezuitów, opublikowanym 2 grudnia.

Wszystko wskazuje na to, że kapłan jednak był winny zarzucanych mu czynów. Ekskomunika to jedno z najpoważniejszych narzędzi w rękach papieża. Dodajmy, że najwyższy hierarcha kościoła sam jest jezuitą!

Informacja odnośnie Rupnika pojawiła się również na stronie polskich jezuitów. „Modlimy się za ofiary i współcierpimy z nimi z powodu krzywd, jakich doznały od jednego z naszych współbraci. Mamy nadzieję, że w miarę możliwości krzywdy zostaną naprawione, a ofiary otrzymają wszelką potrzebną pomoc” – napisali polscy zakonnicy na stronie „jezuici.pl”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę