Papież Franciszek usuwa dwóch swoich doradców! Przyczyną pedofilia!

REKLAMA

Rzecznik Watykanu Greg Burke poinformował w środę, że papież Franciszek usunął z grona swoich najbliższych doradców dwóch kardynałów zamieszanych w skandale pedofilskie. To kardynałowie George Pell z Australii oraz Francisco Javier Errazuriz z Chile. Obaj dostojnicy zasiadali dotąd w Radzie Kardynałów, która pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

Kardynał George Pell był przez pierwsze lata pontyfikatu Franciszka jednym z jego najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników. Były metropolita Sydney, zwany również „głównym ekonomistą Watykanu”, stał się negatywnym bohaterem bezprecedensowego śledztwa władz Australii przeciwko duchownym pedofilom. Pellowi zarzuca się, że w latach 70. – jeszcze jako zwykły ksiądz – dopuszczał się molestowania seksualnego dzieci, a później już jako hierarcha chronił przed karą innych duchownych będących pedofilami i tuszował ich przestępstwa.

REKLAMA

Z kolei kardynał Francisco Javier Errazuriz oskarżany jest o ukrywanie skandalu pedofilii w Chile. Dotyczy to zwłaszcza zarzutów wobec księdza Fernando Karadimy, który został uznany za seryjnego pedofila. W maju br. w związku z ujawnieniem skandalu pedofilskiego rezygnację na ręce papieża Franciszka złożyli wszyscy chilijscy biskupi.

Udostępnij: