Papież zaostrza kary dla księży pedofilów

REKLAMA

Papież Franciszek zaostrzył kary dla duchownych popełniających przestępstwa seksualne na dzieciach oraz bezbronnych dorosłych. Przepisy te zawiera największa od 40 lat nowelizacja Kościelnego Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Agencja Reutera poinformowała, że prace nad zmianami w prawie Kościoła katolickiego trwały od 2009 roku i objęły jego szóstą sekcję, składającą się z siedmioksięgowego kodeksu zawierającego około 1750 artykułów.

REKLAMA

Podczas prac zmieniono kwalifikację dotyczącą przestępstw pedofilii dokonywanych przez księży. Dotychczas wykorzystywanie seksualne nieletnich znajdowało się w sekcji o nieprecyzyjnej nazwie „Zbrodnie przeciwko specjalnym obowiązkom”. Obecnie zostało umieszczone w osobnym – specjalnie stworzonym – rozdziale zatytułowanym „Przestępstwa przeciwko ludzkiemu życiu, godności i wolności”.

Sekcja ta została też poszerzona o nowe przestępstwa, w tym „uwodzenie” nieletnich lub bezbronnych osób dorosłych w celu wykorzystania seksualnego oraz posiadanie pornografii dziecięcej.

REKLAMA

Podziel się: