Za wątróbką jedni przepadają, a inni niekoniecznie. Jednak smażony specjał z przepisu Jakuba Kuronia pokochają wszyscy. W recepturze nie ma żadnych udziwnień, poza wątróbką w potrawie znajdziemy też inne smakowite dodatki, m.in.: cebulkę i jabłka. Do tego gama aromatycznych przypraw i mamy wyborne danie obiadowe. Jeśli jesteście ciekawi jak smakuje ten wariant wątróbki, koniecznie przetestujcie poniższy przepis.
Kremową, soczystą wątróbkę możecie podać z dodatkiem ryżu lub ziemniaków, w ten sposób uzyskacie sycący obiad. Jakub Kuroń radzi, aby przed obróbką cieplną namoczyć wątróbkę w mleku z przyprawami. Dzięki temu zniknie z niej niepożądany gorzki posmak i cała potrawa będzie rozpływać się w ustach. Dodatki do wątróbki to jabłka i cebula – jest to jedna ze standardowych kompozycji. To trio świetnie się ze sobą łączy.
Smażona wątróbka według przepisu Kuronia
Składniki:
1 szklanka mleka
60 dag wątróbki drobiowej
2 jabłka
duża szczypta nasion kminku
majeranek
2 duże cebule
kilka ziaren ziela angielskiego
olej
2 listki laurowe
pieprz, sól
mąka do panierowania
Sposób wykonania:
Z mięsa usuwamy błony, płuczemy je i odsączamy. Zalewamy mlekiem, dorzucamy kminek, ziarna ziela i liście laurowe. Odstawiamy wątróbkę na minimum trzy godziny w chłodne miejsce. Cebulę pozbawiamy łupiny, kroimy ją w sporą kostkę albo w piórka. Jabłka myjemy, przekrawamy na cztery części i wydobywamy gniazda nasienne, kroimy na mniejsze cząstki.
Na patelni rozgrzewamy olej i na niewielkim płomieniu podsmażamy cebulę. Dodajemy jabłka i smażymy je z wraz z cebulą, posypujemy pieprzem i solą, jeszcze przez moment podsmażamy, a następnie zdejmujemy z gazu i przekładamy na talerz. Wątróbkę wyjmujemy z płynu, obtaczamy w mące z dodatkiem pieprzu i soli. Umieszczamy ją na patelni z odpowiednio rozgrzanym tłuszczem i smażymy, aż się zrumieni. Wtedy dorzucamy do niej podsmażoną cebulę wraz z owocami, doprawiamy majerankiem i krótko dusimy.