We Włoszech ukazała się właśnie sensacyjna książka „Grzech pierworodny” na temat skandalu pedofilskiego w Watykanie. Dziennikarz Gianluigi Nuzzi opisał w niej przypadki seksualnego wykorzystywania ministrantów za Spiżową Bramą.

Jeden z egzemplarzy książki został przekazany w czwartek watykańskiemu promotorowi sprawiedliwości Gian Piero Milano, by mógł on ocenić przytoczone w niej fakty i ewentualnie rozpocząć postępowanie prawne. Milano wcześniej prowadził śledztwo w sprawie oskarżeń o pedofilię wysuniętych wobec arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza papieskiego w Dominikanie.
Nuzzi w „Grzechu pierworodnym” zrelacjonował wydarzenia, jakie miały miejsce w tzw. Preseminario imienia św. Piusa X, czyli w domu za Spiżową Bramą, w którym mieszkają ministranci z bazyliki św. Piotra. Internat ten mieści się w Palazzo San Carlo i mieszkają tam też niektórzy kardynałowie.

Dziennikarz przytacza w książce relację 22-letniego Polaka, który będąc jeszcze nastolatkiem, mieszkał w domu dla ministrantów. Były ministrant powiedział Nuzziemu, że był świadkiem molestowania seksualnego jego kolegi z pokoju. Był on wykorzystywany przez kogoś, który miał wstęp do internatu i zastraszał młodych chłopców.

W 2014 roku młody Polak przekazał władzom kościelnym i wysoko postawionym hierarchom informacje o molestowaniu seksualnym ministrantów. Nie otrzymał jednak nigdy odpowiedzi na swoje alarmujące listy. Wtedy Polak zwrócił się bezpośrednio do urzędów Stolicy Apostolskiej, w tym do Sekretariatu Stanu i Kongregacji Nauki Wiary. Jednak i tam jego skargi zignorowano.

– Do tej pory nie dostałem od organów Stolicy Apostolskiej informacji, by zdementowano fakty przez mnie zgłoszone – mówi Nuzziemu były ministrant z Polski. Jedyną reakcją kościelnych hierarchów na jego listy w sprawie pedofilii było wyrzucenie go z internatu w Watykanie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę