mig-29
fot. Pixabay

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiadomił, że polska propozycja przekazania samolotów MiG-29 do dyspozycji USA jest do niezaakceptowania. Powiedział, że ” budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego”.

We wtorek wieczorem polskie władze złożyły propozycję przekazania wszystkich polskich samolotów MiG-29 do bazy w Ramstein i oddania ich do dyspozycji Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mieliby wtedy możliwość przekazania ich w pogrążonej wojnie Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki wcześniej zapowiedział, że Polska nie będzie podejmowała decyzji samodzielnie, gdyż powinna ona zapaść na szczeblu NATO.

John Kirby stwierdził, że propozycja polskich władz prawdopodobnie nie będzie przyjęta. „Perspektywa myśliwców w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało do tego rzeczowe uzasadnienie” – mówił.

Rzecznik Pentagonu dodał, że rozmowy w tej kwestii nadal mają miejsce, jednak twierdzi, że propozycja Polski jest nie do zaakceptowania. „Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO, ale nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji” – powiedział. Pokreślił jednocześnie, że ostateczna decyzja w sprawie przekazania MIG-ów Ukraińcom należy do polskich władz.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę