Przedświąteczne porządki i wielogodzinne stanie przy kuchni to dla nóg wielki wysiłek. Pojawiają się kłopoty z krążeniem, bóle mięśni, stawów, obrzęki. Zwykle w takich sytuacjach kładziemy się z nogami lekko uniesionymi i wspartymi na przykład na poduszce. To dobry pomysł, ale może nie wystarczyć. Szczególnie, że w perspektywie mamy sylwestrową zabawę i szpilki na stopach.

Ciężkie, opuchnięte nogi to problem wielu kobiet. Na konkretne dolegliwości, które nas dopadły, warto zastosować konkretne zabiegi. Warto robić je codziennie wieczorem, testując każdy ze sposobów i wybierając ten najlepszy dla siebie (będzie przydatny po sylwestrowym szaleństwie). Na opuchnięte łydki i kostki pomóc może ocet jabłkowy – wcieramy go w nogi i pozostaw do wyschnięcia. Ocet zmniejszy obrzęk, schłodzi i złagodzi ból. Można również zastosować chłodną kąpiel z dodatkiem soli kuchennej lub kilku kropel olejku lawendowego (ewentualnie rumianku, który dodatkowo złagodzi podrażnienia) – wszystko wlewamy do miski i trzymamy w niej kilkanaście minut nogi. Taka kąpiel zmniejszy obrzęk i pobudzi krążenie krwi w nogach. Ponadto, wieczorny prysznic warto zakończyć naprzemiennym ciepło-zimnym prysznicem na łydki. Ułatwi to odprowadzanie płynu z tkanek (zmniejszy opuchliznę). Na kostki możemy zastosować chłodne kompresy – zawijamy w ściereczkę torebkę z kostkami lodu, trzymamy ok. 15 minut. Ten sposób możemy też wypróbować w ciągu dnia, przynosi bowiem natychmiastową ulgę. Skutecznym sposobem jest również chodzenie boso po chropowatej powierzchni, na przykład dywanie albo folii bąbelkowej, co pobudzi krążenie.

Na bolące stopy natomiast pomogą odpowiednie ćwiczenia – wykonujemy je na siedząco i boso. Pod stopy podkładamy podnóżek lub poduszkę, przez minutę poruszamy palcami u stóp, zwijając je i prostując. Następnie unosimy stopy ponad ziemią i wykonujemy nimi krążenia w obie strony. Opuszczamy nogi, liczymy do 5 i znów wykonujemy krążenia (powtarzamy 5 razy). Teraz opieramy stopy na podłodze, pomiędzy nimi kładziemy chusteczkę. Podnosimy ją palcami raz jednej, raz drugiej stopy (powtarzamy 5 razy na każdą stopę). Zawsze na zakończenie ćwiczeń stawiamy przed sobą dwie miski: z zimną i bardzo ciepłą wodą Najpierw moczymy stopy w bardzo zimnej wodzie przez minutę, a następnie w gorącej. Powtarzamy trzy razy. Na koniec energicznie wycieramy stopy szorstkim ręcznikiem i nakładamy ciepłe skarpety. Jeśli z kolei zmagamy się z piekącymi stopami (a tak zapewne będzie po sylwestrowej nocy w szpilkach) należy podłożyć pod stopy butelkę z zimną wodą i turlać ją ok. 1 minutę. Ćwiczenie powtórz dwa razy na każdą nogę. Warto wykonać również masaż stóp – obejmij stopę dłonią, delikatnie kręć nią następnie w różne strony. Lekko pociągaj za każdy palec, a następnie pocieraj wierzch, spód i boki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę