REKLAMA

Kaczyński skrytykował film Zielona Granica Agnieszki Holland
fot. Silar | CC BY-SA 3.0

Jak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl, aż 43,4 proc. badanych jest zdania, że gdyby Jarosław Kaczyński przestał być prezesem PiS, to Zjednoczona Prawica nie utrzymałaby jedności. Przeciwnego zdania był co czwarty z badanych.

REKLAMA

– Rozpadu ugrupowania po odejściu od władzy Jarosława Kaczyńskiego spodziewa się prawie co druga osoba posiadająca wyższe wykształcenie (49 proc.) i 52 proc. badanych, których dochody przekraczają 5000 zł netto. Częściej niż ogół badanych w jedność obecnego obozu rządzącego po zmianie prezesa wątpią respondenci z największych miast (53 proc.) – skomentował dla rp.pl wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Portal przypomniał, że Jarosław Kaczyński stoi na czele Prawa i Sprawiedliwości od 2003 roku, a wcześniej stanowisko to pełnił jego brat Lech. Pod wodzą Jarosława PiS wygrywał wybory parlamentarne w 2005, 2015 i 2019 roku.

REKLAMA

– W wyborach w 2015, 2019 i 2023 roku PiS startował w formule Zjednoczonej Prawicy – czyli de facto koalicji PiS, Solidarnej Polski (w 2023 r. Suwerennej Polski) i Porozumienia (w 2021 roku miejsce Porozumienia zajęły Partia Republikańska oraz stowarzyszenie OdNowa, a z list PiS do Sejmu startowali w 2023 r. również członkowie ruchu Kukiz’15) – czytamy.

Badanie SW Research zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 31 października – 2 listopada. O opinię zostało zapytanych 800 internautów mających powyżej 18 lat.

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA