REKLAMA

REKLAMA

W rozmowie z „Super Expressem” polityk PO – Jan Grabiec – zapowiedział, że partia będzie chciała wprowadzić zmiany w programie 500+. Mają one dotyczyć tych, którzy przebywają trwale na bezrobociu. Takie osoby straciłyby świadczenie. Jan Grabiec stwierdził, że jest to „dysfunkcyjne”. – Będziemy chcieli w następnej kadencji Sejmu zająć się problemem „czy się stoi, czy się leży, 500 plus się należy”. To jest dysfunkcyjne – mówi poseł w rozmowie z „SE”.

Obecnie 500+ należy się każdej rodzinie, której dochód na dziecko nie przekracza 800 zł na osobę. Na drugie dziecko przysługuje zapomoga bez żadnych wytycznych. – Nie może być tak, że obydwoje rodzice nie pracują, bo w takich przypadkach 500 plus jest szkodliwe – uważa polityk.

REKLAMA

Obecnie program Rodzina 500+ objął 2,46 mln rodzin i 3,75 mln dzieci. Od początku jego obowiązywania do rodzin trafiło 57,8 mld zł. 

– Nasi przeciwnicy próbowali przekonywać, że Polacy nie będą potrafili odpowiednio gospodarować tymi pieniędzmi, a nas jako państwo nie stać na takie rozdawnictwo. Fakty mówią co innego. Mniej niż 0,05 proc. świadczeń wychowawczych wypłaconych (przekazanych) jest w formie rzeczowej lub opłacania usług, natomiast gospodarka nie tylko nie runęła na skutek wprowadzenia programu Rodzina 500 plus, ale ma się nawet lepiej, niż przed jego wejściem w życie – mówiła Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

REKLAMA