REKLAMA
ShareInfo.plCiekawostkiPo tym poznasz, że masz podsłuch w telefonie. Tak go wyłączysz

Po tym poznasz, że masz podsłuch w telefonie. Tak go wyłączysz

smartfon
fot. Pixabay

Zauważyłeś, że Twój telefon dziwnie się zachowuje, np. sam włącza bądź zamyka jakieś aplikacje? Istnieje prawdopodobieństwo, że masz założony podsłuch w telefonie.

REKLAMA

W obecnych czasach coraz więcej osób używa funkcjonalnych smartfonów. Ale nie ma co ukrywać – w nich prościej jest zamontować podsłuch niż w starych typach komórek. Z tej właśnie przyczyny tak wielu ludzi ze świata biznesu korzysta ze starych Nokii. Do nowszych telefonów bowiem znacznie łatwiej jest się wkraść. Nie ma potrzeby instalowania manualnie jakiejś pluskwy – wystarczy, że sami ściągniemy na nasz telefon jakiś podejrzany plik.

Istnieje kilka detali, które mogą świadczyć o tym, że ktoś Cię szpieguje. Pierwszym alarmującą oznaką jest z reguły mimowolne wyłączanie się i włączanie telefonu. Możesz też zobaczyć, że w pewnej chwili, że nieoczekiwanie sama włączy się albo zamknie jakaś aplikacja.

Gwałtownie spadający poziom baterii jest kolejną alarmującą wskazówką – aczkolwiek przyczyny tego mogą być różne. Może zwyczajnie zainstalowałeś jakąś aplikację, która zużywa mnóstwo energii? Jeśli jednak ostatnio nic takiego się nie zdarzyło, a bateria znacznie szybciej się wyczerpuje, to masz powody do niepokoju. Inną kwestią jest to, że nierzadko to sami producenci naszych komórek czy znanych „apek” nas podsłuchują.

REKLAMA

Niektórzy na pewno spotkali się z taką sytuacją, że np. rozmawiali z kimś o zamówieniu pizzy, a zaraz potem po uruchomieniu witryny internetowej w telefonie ukazała mu się reklama miejscowej pizzerii. Walka z tego typu ewenementem nie jest łatwa. Wtedy trzeba rozważyć zakup droższego telefonu, który jest modernizowany przez zawodowych hackerów i fachowców od bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy w telefonie jest podsłuch?

Niestety do dziś nie wymyślono żadnej efektywnej metody, która pozwalałaby określić, czy ma się podsłuch w telefonie, czy też nie. Każde urządzenia działa w nieco inny sposób. Pomocne mogą być kody: „*#62#” i „*#21#” – dzięki nim można sprawdzić status przekierowania połączeń. Warto także skrupulatnie prześledzić listę administratorów telefonu. Znajdują się na niej programy mające prawa administratorskie. Może na liście widnieje jakaś aplikacja, której sam nie instalowałeś? Jeśli tak, to sprawdź w wyszukiwarce internetowej, co to za aplikacja. Możesz także sprawdzić uprawnienia tej apki – może ma dostęp do mikrofonu, Twojej lokalizacji lub aparatu? Jeśli tak, to możesz w każdej chwili zablokować jej dostęp.

Przeczytaj także: Jak naładować telefon 2 razy szybciej? Wystarczy 1 sztuczka

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA