Po wakacjach nawet 1000 zł na dziecko! Skorzystają niektórzy rodzice

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego dla samotnych rodziców zostanie zwiększone do maksymalnie 1000 złotych.
fot. Pixabay

Już niedługo kolejne zmiany w świadczeniach rodzinnych? Jeszcze w tym roku rząd może zmienić przepisy w taki sposób, aby rodzice samotnie wychowujący dzieci otrzymywali większe pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Ma to być nawet 1000 złotych miesięcznie! Jak w przypadku każdego transferu socjalnego, trzeba będzie spełnić określone warunki, aby uzyskać świadczenie.

REKLAMA

Właściwie powinno być to wprowadzone już dawno, bo podniesienie maksymalnej kwoty wypłacanej z funduszu alimentacyjnego wynikało z tzw. „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”, czyli pakietu obietnic złożonych w kampanii wyborczej 2023 roku przez Donalda Tuska.

„Podniesiemy kwotę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego z 500 zł do 1 tys. zł” – brzmi podniesiony wówczas postulat.

100 dni rządów nowej koalicji mamy już za sobą, a większość ze „100 konkretów” pozostaje w szufladzie premiera. Co jakiś czas jednak Donald Tusk może jednak do niej sięgać. Są nowe informacje ws. funduszu alimentacyjnego!

REKLAMA

Ministerstwo rodziny szykuje wypełnienie kolejnego „konkretu”. Wzrosnąć ma świadczenie z funduszu alimentacyjnego

Resorty rodziny zapowiedział zmiany w funduszu alimentacyjnym! W Wykazie Prac Legislacyjnych Rządu pojawiły się założenia do jego reformy. Po niej zmieni się przede wszystkim kwota świadczenia – zamiast maksymalnie 500 złotych, państwo przejmie obowiązek alimentacyjny w wymiarze maksymalnie 1000 złotych.

„W aktualnym stanie prawnym świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. W w. maksymalna wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest niezmienna od początku obowiązywania ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, czyli od 2008 r.” – podano w założeniach do projektu ustawy, przytoczonych przez „Fakt”.

Fundusz alimentacyjny to inicjatywa państwowego wsparcia dla samotnych rodziców, którzy powinni otrzymywać zasądzone alimenty od drugiego rodzica, ale ojciec lub matka uchylają się od tego obowiązku. Jeśli nawet egzekucja komornicza nie przynosi skutku, państwo wypłaca samotnemu opiekunowi dziecka kwotę zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500 złotych.

REKLAMA

Są jednak pewne warunki. Aby otrzymać „państwowe alimenty” dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1209 złotych miesięcznie. Jeśli dochód jest wyższy obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Z funduszu alimentacyjnego wypłaca się rocznie ok 700 tys. świadczeń – nominalnie to ok. miliard złotych.

Zmiany – tj. podwyższenie kwoty świadczenia – miałyby nastąpić już na początku okresu świadczeniowego, tj. od 30 września 2024 roku.

Podziel się: