fuksja
fot. Pixabay

Fuksja to popularna roślina o ślicznych kwiatach w kształcie kielicha. Może występować w różnych kolorach. Często zdobi nasze tarasy i balkony. Podpowiadamy, co zrobić, aby roślina szybko wypuściła dużą ilość pąków.

Uprawa fuksji

Fuksję można uprawiać w domu i ogródku, kwitinie przez długi czas bez względu na porę roku. Lecz podstawą dorodnego wzrostu jest jej właściwa pielęgnacja:
-bardzo dobrze rozwija się w zacienionych miejscach – słońce nie działa na nią najlepiej, natomiast stanowisko powinno być zabezpieczone przed wiatrem;
-sadzonka lubi żyzną i dobrze przepuszczalną ziemię, o odczynie lekko kwaśnym;
-fuksję trzeba podlewać regularnie sporą ilością wody, uważając, aby jej nie przelać, bo to sprzyja gniciu korzeni;
-dokarmianie to także istotna kwestia. Dobrze odżywiona fuksja będzie zdrowo i szybko się rozwijać. Najlepiej sięgnąć po nawozy zasobne w fosfor, potas i azot.
-roślinę rozmnaża się poprzez sadzonkowanie.

Czego nie toleruje fuksja?

Rośliny nie należy wystawiać na intensywne promienie słoneczne, bo można ją uszkodzić. Nie trzeba jej też zraszać – może to przyczynić się do powstawania pleśni. Z drugiej strony zbyt obfite podlewania także nie jest wskazane.

Podobnie jest w przypadku nadmiernego nawożenia – wtedy roślina może zacząć marnieć. Dla kwiatu niebezpieczne są mrozy i niskie temperatury, więc zimą trzeba przetrzymywać sadzonkę w ciepłym miejscu i rzadziej ją nawadniać. Należy przede wszystkim często doglądać okaz, bo sam swoim wzrostem pokaże, czy ma wszystko, czego potrzebuje.

Fuksja nie kwitnie. Co zrobić?

Jeżeli roślina ma zapewnione optymalne warunki i mimo to nie kwitnie, najprawdopodobniej potrzebuje odżywienia. Możesz sam zrobić nawóz. Przyda Ci się rzodkiewka, która jest kopalnią witamin. Zblenduj ją z 1 litrem wody, a potem przecedź przez sitko. Uzyskanym roztworem podlewaj fuksję raz na 14 dni, a zawiąże krocie nowych pąków.

Czytaj też: Kup w aptece i podlej róże. Efekt do pozazdroszczenia


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!