pelargonie
fot. Pixabay

Pelargonie to popularne rośliny balkonowe, które są dość łatwe w uprawie, jednak trzeba o nie właściwie dbać i podawać im odżywki. Jeden z najlepszych środków możesz przyrządzić własnoręcznie w domu. Zdradzamy najlepszy przepis na ekologiczną odżywkę do pelargonii.

Uprawa pelargonii krok po kroku

Gatunek ten lubi słoneczne stanowiska, więc warto zwrócić na to uwagę przy doborze odpowiedniego dla niego miejsca. Poprzez źle dobrane stanowisko kwiaty mogą rozwijać się znacznie gorzej. Następną kluczową sprawą jest nawadnianie. Pelargonie podlewaj systematycznie, minimum dwa razy w tygodniu. Wcześniej jednak oceń, czy gleba jest już delikatnie przesuszona. Zbyt mokra nie sprzyja kwiatom i zwykle przyczynia się do gnicia korzeni. Na optymalny rozwój pelargonii wpływa także nawożenie.

Nawożenie pelargonii krok po kroku

Roślinę trzeba wzmacniać nawozem co 7-14 dni. Dokarmianie warto zacząć już w maju. Wtedy zastosuj odżywkę zasobną w azot, który pobudza roślinę do wzrostu. W dalszej fazie pelargoniom należy dostarczyć preparat z fosforem i potasem. Dzięki nim rośliny będą obficie kwitnąć. Pelargonie możesz nawozić jednym z płynnych specyfików – kupisz go w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Substytutem może być domowy środek, który jest całkowicie naturalny i sprawdzi się nawet lepiej niż inne chemiczne mieszanki. Bardzo prosty i niezawodny nawóz dla swoich pelargonii wyprodukujesz m.in. z suszonego groszku.

Przepis na ekologiczny nawóz do pelargonii

Bazą domowego nawozu do pelargonii jest suszony groszek. To źródło boru, azotu, fosforu, potasu i manganu. Taki zastrzyk substancji mineralnych pobudzi sadzonki do obfitego kwitnienia. Przyrządzenie specyfiku nie jest rzeczą szczególnie trudną. Wystarczy udać się do sklepu spożywczego po suszony groszek i potem postępować tak, jak opisano poniżej.

Do garnka wsyp 2 łyżki groszku. Zalej je 1 litrem wody i doprowadź płyn do wrzenia – gotuj zawartość przez 5 minut. Następnie odcedź środek i odstaw do wystygnięcia. Teraz możesz już podlać swoje pelargonie. Odżywkę na bazie groszku stosuj co 14 dni. Jednak nie musisz jej stosować wyłącznie do pelargonii – nadaje się również dla storczyka, anturium czy sukulentów.

Czytaj też: Kup w aptece i podlej róże. Efekt do pozazdroszczenia


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę