sadzonki truskawek
fot. Pixabay

Mnóstwo osób postanawia założyć w swoim ogródku niedużą plantację truskawek. Można je również uprawiać w donicach na balkonie, a w tym przypadku doskonale sprawdzą się gatunki pnące. Bez względu na umiejscowienie czy odmianę, każdą truskawkę trzeba nawozić. Zdradzamy przepis na domowy nawóz. Gdy podlejesz nim swoje sadzonki, to finalny efekt na pewno Cię usatysfakcjonuje.

Idealny nawóz dla truskawek

Gdy sadzonki wypuszczą pierwsze kwiaty, możesz zacząć działać. Powinieneś nawozić je w maju, aby zaopatrzyć truskawki w solidną porcję składników pokarmowych, które wspomogą ich korzenie, poprawią ogólny wzrost i zabezpieczą przed atakiem szkodników. W związku z tym najlepiej w maju wykonać dokarmianie składające się z 3 etapów. Na początku udaj się do apteki po niezbędne produkty: kwas borowy, nadmanganian potasu (proszek) i jod (płyn).

Przygotowanie nawozu dla truskawek

Do pół litra wody dodaj 1 saszetkę (5 g) nadmanganianu potasu i starannie zamieszaj. Do następnego pojemnika z 10 l wody dodaj odrobinę rozpuszczonego nadmanganianu potasu. Roztwór powinien nabrać różowawego koloru (niezbyt ciemnego, ale też nie pastelowego). Następnie w 50 ml gorącej wody roztop kwas borowy (wystarczy pół łyżeczki). Dodaj go do różowej mieszanki wraz z 10 kroplami jodu. Wszystko starannie wymieszaj, po czym spryskaj preparatem sadzonki truskawek.

Oprysk na truskawki z drożdży i miodu

Następnego dnia w litrze wody rozpuść 1 łyżeczkę miodu i taką mieszanką również spryskaj truskawki. Efekt? Od razu do Twoich roślin przyfruną owady zapylające kwiaty, dzięki czemu za jakiś czas zbierzesz dużo więcej owoców. Ostatnim etapem jest zrobienie oprysku na bazie drożdży. Do pół litra ciepłej wody wsyp 30 g cukru i 10 g suchych drożdży. Wszystko odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce. Na sam koniec środek rozwodnij, dodając 20 litrów wody. Gotowym nawozem podlej swoje sadzonki truskawek 7 dni po zaaplikowaniu oprysku z miodu.

Uprawa truskawek na balkonie

Sadzonki posadź w donicach lub pojemnikach. Na samym dnie rozłóż ok. 5-10 cm keramzytu lub żwirku. Potem zrób warstwę z torfu odkwaszonego (substratu torfowego). W takim podłożu zrób dziurki (z zachowaniem 15 cm przerwy od siebie). W każdej umieść 1-2 sadzonki truskawek. Przypilnuj, aby korzenie się nie skręcały.

Czytaj też: Podlewaj tym paprotkę. Odżyje i będzie rosła jak szalona


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę