Podlej tym piwonie w marcu. Pąki kwiatowe urosną w rozmiarze XXL

piwonie
fot. Pixabay

Piwonie, to obok hortensji i rododendronów jedne z najbardziej urodziwych roślin ogrodowych. Kwiaty są duże i gęste, więc stanowią niebywałą dekorację i sprawiają nam ogromną radość. Marzec to dobry moment, by zatroszczyć się o piwonie. Przydałoby się je obudzić po zimie, aby w sezonie letnim kwitły na bogato i przez długi czas. Domowa odżywka w formie proszku zadziała na nie wspomagająco. Latem będą rosły na całego.

REKLAMA

Nawozy do roślin ogrodowych przygotowane samodzielnie są ekologiczne i mało kosztowne. To nie koniec zalet. Perfekcyjnie odżywią kwiaty i uodpornią je na rozmaite choroby np. grzybowe. W przypadku piwonii warto zainaugurować dokarmianie już w marcu, przed wegetacją. Dzięki temu roślina w miesiącach letnich będzie kwitła jak szalona, a pąki będą duże i liczne.

Przyrządzenie domowej odżywki wzmacniającej. Podaj piwonii wczesną wiosną

Do pojemnika wsyp 10 g kwasku cytrynowego i zalej go 10 litrami wody. Powstałą mieszaniną podlewaj sadzonki piwonii w ogródku. Dzięki kwaśnej wodzie będą z większą mocą pobierać substancje pokarmowe z gleby. W rezultacie krzaczki się rozrosną i oblepią kwiatami, a pączki rozwiną się pokaźniejsze i prędko nie spadną z łodyg.

REKLAMA

Jak dbać o piwonie, by były bujne?

Piwonie to kwiaty dość kapryśne. Trzeba im zapewnić stanowisko z lekkim cieniem, które będzie zabezpieczone przed wiatrem. Z kolei na przedwiośniu można pozbyć się uschniętych pędów. Rośliny mogą łatwo zapaść na szarą pleśń, a poszkodowane zostaną głównie liście. Wyjałowiona ziemia nie służy tym kwiatom, więc sadzenie ich w obszarach, gdzie niedawno rosły byliny, jest złym pomysłem. Jeśli jednak nie ma wyjścia, to należy zasilać roślinę nawozami mniej więcej co 21 dni.

Czytaj też: Rozkrusz i nakarm zamiokulkasa. Podwoi swoje rozmiary momentalnie

REKLAMA

Podziel się: