Podlej tym pomidory, a obrodzą jak szalone! Przepis na domowy nawóz

pomidory na krzakach
fot. Pxhere

Aby pomidory rosły pyszne i dojrzałe trzeba je odpowiednio nawozić. Na rynku mamy do dyspozycji mnóstwo środków do nawożenia, ale wszyscy wiemy, że najlepsze pochodzi z natury. Babciny przepis na domowy nawóz dla pomidorów jest niezawodny – po nim Twoje warzywa będą rosły jak szalone!

REKLAMA

Naturalny nawóz dla pomidorów. Patent na gigantyczne zbiory

O pomidory musimy dbać w szczególny sposób. Kluczowe jest ich właściwe nawożenie i zapewnienie im dostępu mikro- i makroskładników, których bardzo potrzebują. Jeśli zignorujemy ten detal, to roślina najpewniej będzie miała niedobory, co skutkuje gorszym rozwojem. Z tej przyczyny warto „zasilać” pomidory nawozami wieloskładnikowymi, które dostarczą im niezbędnych minerałów. Najlepiej sprawdzą się nawozy w formie płynnej i rozpuszczalne w wodzie, bo roślina najprędzej je przyswoi. Mało tego, nie trzeba nawet kupować specjalistycznych nawozów w sklepie. Można zrobić samemu wydajny preparat z 3 składników! Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.

Jak zrobić 3-składnikowy nawóz dla pomidorów?

Do garnka o pojemności 10 litrów wlej wodę, dodaj do niej 500 g popiołu z komina (czysty popiół po spalonym drewnie), kilka kępek pokrzywy (bez korzeni), a także garść łupin po cebuli. Wszystko gotuj przez kwadrans, a potem odstaw na całą noc. Kolejnego dnia odcedź miksturę i podlewaj nią pomidory w szklarni. Ten naturalny nawóz nie tylko zwiększa plony, ale także zabezpiecza rośliny przed chorobami.

REKLAMA

Z czego jeszcze zrobić nawóz dla pomidorów?

Nawóz możesz przygotować także z drożdży. To stara babcina metoda. Potrzebujesz jedynie 100 g drożdży rozpuszczonych w ciepłej wodzie, pół szklanki cukru oraz 2,7 litra niechlorowanej wody. Wszystko ze sobą połącz, a potem taki roztwór przelej do szklanego słoika, dokładnie go zakręcając. Preparat zacznie fermentować. Po tym procesie możesz już podawać go pomidorom. Ale zanim to zrobisz, rozcieńcz go w 10 litrach wody. Na pojedynczą sadzonkę przeznacz maksymalnie 1 litr roztworu.

Do nawożenia pomidorów możesz też wykorzystać chleb. Namocz pół bochenka w 5 litrach wody i odstaw na około 7 godzin. Potem dodaj 5 ml roztworu jodu i wszystko zamieszaj. Następnie przefiltruj całość i przelej do pojemnika ze zraszaczem. Takim nawozem możesz już spryskiwać i nawozić pomidory.

Zobacz także: Zwykle wyrzucasz je do kosza. Zrób z nich niezawodny nawóz do ogórka

REKLAMA