Prognoza pogody na najbliższe dwa tygodnie zapowiada się obiecująco. Niestety jesteśmy uziemieni w domach. Ci którzy posiadają ogródki działkowe, zastanawiają się czy mogą tam spędzać wolny czas. W końcu nie spotykają się z nikim, a jedynie spędzają czas tak jak w domu z najbliższą rodziną. Polski Związek Działkowców wyjaśnił jak wygląda sprawa z przebywaniem na terenie ogródków działkowych.

W związku z pandemią koronawirusa od początku kwietnia obowiązują nowe obostrzenia. Zakazano m.in. wstępu na plaże, do parków czy ogrodów jordanowskich. Polskie Lasy Państwowe zdecydowały też o wydaniu zakazu wstępu do lasów i zamknięciu parków narodowych. Ale czy można przebywać na ogródkach działkowych?

PZD wydał oświadczenie w tej sprawie. Poinformował, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. Jak informuje gazeta.pl, PZD wyjaśnił również, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. Wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – twierdzą działkowcy.

Poszczególne działki mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne. Natomiast mając świadomość powagi sytuacji PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. Ponadto w komunikacie znalazł się też apel do działkowców o maksymalne ograniczenie wizyt na działkach i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Policjanci stwierdzili, że korzystanie z ROD nie będzie karane mandatem, o ile celem działkowca będzie uprawa czy doglądanie roślin, a na terenie działki nie dojdzie do większego zgromadzenia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę