REKLAMA

poisencja, gwiazda betlejemska
fot. screen Youtube / MyPoinsettia

Piękno gwiazdy betlejemskiej możesz podziwiać nie tylko w okresie świątecznym, ale i przez cały rok. Wystarczy, że poznasz kilka złotych zasad pielęgnacji. A jak uchronić tę roślinę przed gubieniem liści? Też mamy na to sposób. Wyjątkowy egzemplarz zachowa zdrowie i nastrajający wygląd na długi czas. Zapoznaj się z naszym artykułem i zostań profesjonalistą w dbaniu o poisencję!

REKLAMA

Jak pielęgnować poisencję?

Roślina preferuje jasne miejsca, ale należy unikać ostrego słońca, bo może to przyczynić się do żółknięcia i oblatywania liści. Kluczowa jest też optymalna wilgotność powietrza – nadmiernie suchy klimat może pogorszyć wygląd liści.

Kolejny ważny aspekt w uprawie gwiazdy betlejemskiej dotyczy nawadniania. Toleruje ona oszczędne podlewanie. Warto zasilić sadzonkę, dopiero gdy gleba z wierzchu jest delikatnie wilgotna, ale nie mokra. Przelewanie, tak jak niedostatek wody, może być zgubny. Nigdy nie należy lać wody wprost na liście, ponieważ sprzyja to ich gniciu. Poisencja dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej. Krańcowe temperatury i przeciągi nie są dla niej dobre.

REKLAMA

Co zrobić, by roślina nie gubiła liści?

Liście poisencji są bardzo szykowne i szkoda, żeby opadały. Na szczęście można temu zapobiec. Wystarczy zapewnić roślinie kilka sprzyjających warunków. Lubi ona harmonię – przeciągi, nieoczekiwane wahania temperatury, czy nieodpowiednia wilgotność mogą sprawić, że liści z dnia na dzień będzie ubywać.

Cykliczne podlewanie, niewielką ilością wody jest konieczne. Gdy okaz wciąż będzie przelewany, to jego korzenie zaczną gnić, a liście – opadać. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zupełnie mokre.

REKLAMA

Ostatnia kwestia dotyczy nawożenia. Poisencja preferuje miarowe, ale skromne dokarmianie. Jeśli przesadzisz z nawozami, to kwiat osłabnie, więc stosuj odżywki o nieagresywnym działaniu.

I jeszcze jedna ważna rzecz. Po świętach, gdy gwiazda betlejemska przestanie kwitnąć, pozwól jej odpocząć. Co to oznacza? Dostarczaj jej wody jeszcze rzadziej i przetransportuj w zimniejsze miejsce. Dzięki temu lepiej przygotujesz ją na kolejny sezon.

REKLAMA