Od prawej: Denys Szmyhal i Wołodymyr Zełeński | fot. Офіс Президента України | Creative Commons Attribution 4.0

Słowa aprobaty dla polskiego postępowania wobec uchodźców z Ukrainy nie przestają do nas płynąć nie tylko z Ukrainy, ale z całego świata. Premier Ukrainy podziękował w naszym języku Polsce, Polakom i Polkom, za ich zaangażowanie na rzecz pomocy jego krajowi i jego rodakom. Pewien hiszpański dziennikarz ocenił, że Naród Polski zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla.

„Pomagacie słowem i czynami. Dziś Polska z Ukrainą broni demokracji w całej Europie. Nie zastanawiając się, wybraliście światło, dobroć i miłość do bliźniego oraz wiarę w zwycięstwo dobra” – mówił w języku polskim ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu w formacie Trójkąta Lubelskiego, cytowany przez „Polsat News”.

W spotkaniu Trójkąta Lubelskiego w Zamku Królewskim w Warszawie brali udział szefowie rządów Polski, Litwy i Ukrainy. Obecni byli tam premier Mateusz Morawiecki, szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraiński premier Denys Szmyhal.

Szmyhal mówił na konferencji o konieczności uznania Federacji Rosyjskiej otwarcie za państwo terrorystyczne. W efekcie nawoływał do zwiększenia sankcji i zamrożenia wszystkich aktywów, należących do tego kraju.

„Będziemy też prosić, żeby zostały anulowane wizy dla obywateli rosyjskich, żeby te osoby publiczne, które wspierają wojnę oraz członkowie ich rodzin też znalazły się pod sankcjami, tworzymy listę takich osób” – powiedział ukraiński premier.

„Wszystkie biznesy odpowiedzialne też są wezwane do tego, żeby zaprzestać swoich interesów z Rosją (…). Powinniśmy też zastanowić się jak uniknąć możliwości obchodzenia sankcji, żeby odciąć Rosję od pieniędzy, z których będzie finansować wojnę” – dodał.

„Chwała Polsce, chwała Ukrainie, chwała przyjaciołom”

W czasie swoich wypowiedzi premier Ukrainy przemawiał w języku ukraińskim, angielskim, ale także w litewskim i polskim. Pod koniec swojej wypowiedzi podziękował premier Litwy za jej zaangażowanie w sprawę ukraińską. Podkreślał również ważną rolę prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy w europejskiej integracji Ukrainy.

Na koniec zwrócił się do Polaków w języku polskim.

„Pomagacie słowem i czynami. Dziś Polska z Ukrainą broni demokracji w całej Europie. Nie zastanawiając się, wybraliście światło, dobroć i miłość do bliźniego oraz wiarę w zwycięstwo dobra” – mówił.

„Chwała Polsce, chwała Ukrainie, chwała prawdziwym przyjaciołom” – podsumował.

„Polska i Polski Naród zasługują na Nagrodę Nobla”

W międzyczasie na Twitterze rekordy popularności w Polsce pobił tweet hiszpańskiego dziennikarza, który napisał:

„#Poland i jej mieszkańcy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla i uznanie społeczności międzynarodowej. Praca, jaką wykonują z uchodźcami z #Ukraine jest po prostu niezwykła. Co za wspaniały kraj.”


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!