W sondażu Instytutu Badań Pollster, którego wyniki został opublikowane w weekendowym wydaniu „Super Expressu”, zapytano Polaków, czy rząd powinien kupić rosyjskie i chińskie szczepionki. Okazało się, że zdecydowana większość Polaków nie chce, aby rząd kupił szczepionki przeciw COVID-19 z Chin czy Rosji.

Aż 81 proc. ankietowanych powiedziało, że rząd nie powinien kupować rosyjskiego preparatu, a jedynie 19 proc., że powinien tak zrobić. Jeśli chodzi o chińską szczepionkę, to za kupieniem takiego preparatu było 26 proc. pytanych, a 74 proc. respondentów było temu przeciwne.

Redakcja „SE” poprosiła o komentarz do tych badań znanego wirusologa prof. Włodzimierza Guta.

– Szczepionki charakteryzują się tym, że spełniają międzynarodowe wymogi. Oparte są na tym samym czynniku, różne są tylko sposoby jego uzyskania – wyjaśnił specjalista. – Niestety Polacy mają rusofobię oraz złe doświadczenia z powodu kupców, którzy sprowadzają z Chin najgorsze produkty, także leki – podkreślił prof. Gut – Nie mają natomiast świadomości, jak dobrze są zabezpieczone wszystkie procedury związane ze szczepionkami – dodał.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3–4 marca 2020 roku przez Instytut Badań Pollster na reprezentatywnej próbie 1033 dorosłych Polaków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę