Wartość złotówki spadła od 2019 roku już niemal o połowę
fot. Pixabay

Rok 2019 był ostatnim, o którym teraz możemy powiedzieć, że był „normalny”. Wkrótce potem zaczęła szaleć pandemia COVID-19, która trwała następne dwa lata. 24 lutego 2022 roku zaczęła się z kolei wojna. Wszystkie te wydarzenia i związane z nimi działania rządu doprowadziły do nadzwyczajnie wysokiej inflacji, która w ub. r. wyniosła 14,4 proc. Wcześniej jednak nie była wcale niska, a w związku z tym skumulowana utrata wartości pieniędzy w naszych portfelach w ciągu ostatnich 3 lat spadła o… prawie 50 procent!

W ub. r. jednym z najpopularniejszych słów – jeśli nie najpopularniejszym – była inflacja. Ta jednak na początku 2022 roku już była wysoka, a podłoże pod jej dalszy wzrost budowało się już w poprzednich latach. Mimo to, iż w ub. r. inflacja wyniosła 14,4 proc., aby realnie ocenić jak bardzo zbiednieliśmy, trzeba spojrzeć na dane w dłuższym okresie.

„Po pierwsze trzeba patrzeć na skumulowaną inflację, a nie tylko na tę liczoną rok do roku, bo my nie żyjemy rok do roku, tylko w dłuższej perspektywie czasu” – powiedział „INNPoland” dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP) i wykładowca na SGH. „Właśnie ta skumulowana inflacja przebije 50 proc. na koniec tego roku, a już na pewno odbędzie się to w 2024, czyli już po wyborach” – dodał.

Tysiąc złotych z 2019 roku po trzech latach jest już warty prawie połowę mniej!

Jak podaje „INNPoland” – skumulowana inflacja liczona od początku tej kadencji Sejmu (od 2019 r.) wynosi już niemal 50 proc. W praktyce oznacza to, że np. świadczenie 500+ jest realnie warte już nie 500 zł, ale ok. 278 zł. To oczywiście skutek wzrostu cen i kosztów życia – świadczenie kwotowo jest takie same, ale mniej możemy za nie kupić.

Zdaniem dra Dudka deprecjacja polskiej waluty będzie się pogłębiać także w obecnym roku i kolejnym. W 2024 roku każdy zarobiony przez nas tysiąc – w stosunku do tysiąca złotych z 2019 roku – będzie warty realnie… 500 złotych!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę