W maju czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego, a jesienią do Sejmu i Senatu. Z sondażu przeprowadzonego dla serwisu Rp.pl wynika, iż Polacy wierzą w utrzymanie władzy przez PiS i w zdobycie w nadchodzących wyborach przez partię Jarosława Kaczyńskiego wymaganej do rządzenia liczby mandatów.

Respondenci w badaniu zostali zapytani, czy po wyborach parlamentarnych PiS utrzyma silną pozycję i większość w Sejmie. Aż 42 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, zaś 38 proc. jest przeciwnego zdania. Opinii w tej sprawie nie ma co piąty badany, czyli 20 proc. respondentów.

– W podziale na płeć kobiety rzadziej wykazują swoje zdanie w tej sprawie (26 proc. vs 14 proc. bez zdania). Mężczyźni częściej uważają (44 proc.), że PiS utrzyma po wyborach parlamentarnych w 2019 roku większość w Sejmie. Tego zdania są też częściej osoby w wieku 35-49 lat (46 proc.), osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (50 proc.), badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (50 proc.) oraz ankietowani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (55 proc.) – zauważa Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25–27 grudnia na reprezentatywnej próbie 800 pełnoletnich Polek i Polaków.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę