Polański i Cosby wyrzuceni z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej!

REKLAMA

Akademia Filmowa, to honorowa organizacja zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. Znana jest głównie z przyznawania od 1929 roku dorocznych Oscarów. Członkostwo w Akademii można uzyskać jedynie poprzez zaproszenie, które wystosowuje jej zarząd. Można je też odebrać, o czym przekonał się reżyser Roman Polański i komik Bill Cosby.

Przedstawiciel Akademii poinformował o tym wczoraj media. Decyzja ta została podjęta we wtorek przez radę gubernatorów w głosowaniu, zgodnie ze zrewidowanymi ostatnio w Akademii standardami postępowania.

Bill Cosby w zeszłym miesiącu został uznany przez sąd za winnego przemocy seksualnej wobec byłej koszykarki Andrei Constand. 80-latkowi grozi do 30 lat pozbawienia wolności. Sportsmenka nie jest jedyną kobietą, która obwinia aktora o gwałt. Media wyliczają, że jest ich ponad 60, jednak z powodu przedawnienia sprawy te nie mogą znaleźć swojego finału w sądzie.

REKLAMA

Roman Polański natomiast ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku, po tym, jak zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sądzie w Los Angeles w sprawie o gwałt na nieletniej. Reżyser oskarżony jest o podanie w 1977 roku środka usypiającego i alkoholu 13-letniej wówczas Samancie Gailey i doprowadzenie do stosunku seksualnego z nieletnią, co w Kalifornii jest uznawane za gwałt.

Po zawartej ugodzie Polański przyznał się do winy, za co spędził 42 dni w areszcie. Opuścił jednak USA przed ogłoszeniem wyroku, w obawie, że sędzia zmieni warunki ugody.

Reżyser obecnie mieszka i tworzy we Francji i w Szwajcarii. Chętnie jest też przyjmowany w Polsce, która odrzuciła amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA. Polański wiele razy próbował zakończyć proces bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie. Bezskutecznie.

REKLAMA

Podziel się: