mech na dachu
Pixabay

Każdy posiadacz domu jednorodzinnego z pewnością nie chciałby mieć na dachu mchu. Jednak często natręt wyrasta prawie wszędzie, nawet mimo skrupulatnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak pozbyć się mchu z dachu budynku.

Dlaczego dach obrasta mchem?

Rozprzestrzeniający się na dachu mech pogarsza estetykę budynku. Co gorsza, może też zapowiadać kłopoty, np. wilgoć. Zielony intruz blokuje odpływ wody deszczowej z dachu, więc może sprzyjać tworzeniu przecieków.

Mech zazwyczaj wyrasta na brudnych powierzchniach. Jeśli więc poszycie nie będzie odpowiednio zadbane i chronione fachowymi środkami, to prawdopodobieństwo, że dach obrośnie mchem – wzrasta.

Jak walczyć z mchem na dachu?

Warto wiedzieć, że nie tylko na dachu pojawia się mech. Przeważnie rośnie on także na rynnach, a także ścianach domu czy garażu. Hipotetycznie nie sprawia on większych trudności w usuwaniu. W przypadku betonowego dachu można polać zarośla ukropem, a później zacząć szorować go za pomocą gąbki. Aczkolwiek nie można tego robić na powierzchni bitumicznej.

Jak pozbyć się mchu domowymi sposobami?

Aby wygrać walkę z mchem, wcale nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki ze sklepu, które mają za zadanie zwalczyć szpetne zarośla. Poradzisz sobie bez nich. Nie musisz się przy tym za bardzo wysilać. Zajrzyj do kuchni i wyjmij z szafki ocet. Zmieszaj go z wodą (kwas musi stanowić maksymalnie 8-9% roztworu). Tak przygotowanym środkiem myj dach w dzień słoneczny i suchy.

Powyższa mieszanka upora się z mchem na dachu obłożonym blachą. W przypadku innych powierzchni może być niezbędne zastosowanie wysokowydajnych preparatów chemicznych, a nawet skorzystanie z pomocy fachowców.

Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!