Radio Zet podaje, że w 2014 r. policja nielegalnie inwigilowała ponad 30 osób. Na liście znajdują się warszawscy adwokaci, dziennikarze, poseł PiS oraz jeden z liderów PO. Chodzi o podsłuchy założone w restauracji „Sowa i Przyjaciele”.

Wg stacji radiowej, w ostatnich dniach już przesłuchano część z tych inwigilowanych osób. Teraz mają one status osób pokrzywdzonych w postępowaniu odnośnie niezgodnego z prawem pobrania bilingów – dopuścić się tego miał policjant Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Śledztwo prowadzi policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych. Nadzór sprawuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Ustalenia Radia ZET mówią, że funkcjonariusz ten chciał przejrzeć kontakty dziennikarza, który upublicznił rozmowy z restauracji „Sowa i Przyjaciele”, Piotra Nisztora. Przy czym policjant niekoniecznie działał sam.

Uzyskał też nielegalnie numery telefonów ówczesnego rzecznika CBA Jacka Dobrzyńskiego.

Rozmowy jakie nagrywano w lokalu „Sowa & Przyjaciele” odbywały się z udziałem funkcjonariuszy publicznych oraz osób z kręgów polityki i biznesu. Nagrano m.in. ówczesnych ministrów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury – Elżbiety Bieńkowskiej, prezesa NBP Marka Belki i szefa CBA Pawła Wojtunika. Razem jest to 66 nagranych niezgodnie z prawem spotkań. Wypowiada się na nich ponad sto osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę