– To prawo jest bezpodstawne – skomentował premier Izraela Binjamin Netanjahu przyjęcie w piątek przez Sejm przepisów zakazujących używania określenia „polskie obozy śmierci”. – Nie można zmienić biegu historii, nie można negować Holokaustu – stwierdził, podkreślając, że „zdecydowanie sprzeciwia się tej ustawie”.

Izraelski premier nakazał także ambasadorowi tego państwa w Warszawie przeprowadzenie w trybie natychmiastowym rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. Według niektórych informacji spotkanie miałoby nastąpić jeszcze 27 stycznia i miałoby dotyczyć wycofania się Polski z przyjętych przepisów. Jednocześnie izraelski MSZ wezwał w niedzielę na dywanik polskiego ambasadora w Tel Awiwie.

Zapisy o karaniu grzywną lub karą do trzech lat więzienia za publiczne i wbrew faktom przypisywanie Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne oraz za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni” wprowadziła znowelizowana ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej.

Przyjęcie tych zapisów wywołało gwałtowne sprzeciwy w Izraelu.

Według izraelskich polityków Polska chce w ten sposób zaprzeczyć swojemu współudziałowi w dokonywanym przez Niemców holokauście.

Yair Lapid, deputowany do Knesetu i prawdopodobnie przyszły premier Izraela, napisał na Twitterze, że co prawda obozy śmierci zostały wymyślone w Niemczech, ale „Setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni”.

Na ten wpis natychmiast odpowiedziała polska ambasada w Izraelu. „Pana bezpodstawne stwierdzenia pokazują, jak bardzo potrzebna jest edukacja na temat Holocaustu, nawet tu w Izraelu”, napisano na oficjalnym profilu placówki dyplomatycznej na Twitterze.

Według Baraka Ravida, jednego z najbardziej znanych dziennikarzy izraelskich, „Ludzie z ambasady nie mają wstydu. Polska jest najbardziej antysemickim krajem na świecie”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę