REKLAMA

Szymon Hołownia liderem zaufania do polityków
fot. Katarzyna Czerwińska/CC-BY-SA-3.0-PL | Adrian Grycuk/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

Coś nieprawdopodobnego! Takiego wyniku nie było od dawna. W przeprowadzonym w ostatnim czasie sondażu zaufania do polityków zwyciężył marszałek Sejmu Szymon Hołownia! Po raz pierwszy od 8 lat poza podium znalazł się prezydent Andrzej Duda, który jeszcze cztery lata temu pobił krajowy rekord zaufania do polityka! Kto zajął tym razem drugie i trzecie miejsce? Więcej w artykule.

REKLAMA

Jak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu – polskim politykiem o największym zaufaniu społeczeństwa jest obecnie Szymon Hołownia. Badanie wykazało, że nowemu marszałkowi Sejmu ufa aż 49 proc. Polaków. To wynik bardzo zbliżony do rekordu Andrzeja Dudy z 2019 roku. Wówczas zaufanie do prezydenta deklarowało 52,3 proc. Polaków, a obecnie jest to już tylko 39 proc.

Negatywne zdanie o Szymonie Hołowni ma również sporo, bo 38,7 proc. Polaków, a neutralne – 11,7 proc. Na drugim miejscu wśród najbardziej zaufanych polityków znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 47 proc. Polaków. Nie ufa mu prawie drugie tyle – 41,1 proc. – a neutralną postawę wobec polityka deklaruje 10,8 proc osób.

REKLAMA

Badanie zaufania do polityków! Nowym liderem Szymon Hołownia, Tusk z drugą szansą!

Podium zamyka Donald Tusk, który powraca na czoło stawki po czterech latach, kiedy nie cieszył się sympatią wśród dużych rzesz Polaków. Obecnie lider KO i kandydat na premiera cieszy się zaufaniem 43 proc. Polaków, ale więcej, bo aż 45,6 proc., nie ufa politykowi. 11,3 proc. badanych zadeklarowało neutralne podejście do Tuska.

Na czwartym miejscu znalazł się lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Przywódcy Ludowców ufa 42,3 proc. badanych, a prawie tyle samo – 43,2 proc. – wręcz przeciwnie. 14,5 proc. Polaków ma neutralny stosunek do Kosiniaka-Kamysza.

REKLAMA

Na piątym miejscu uplasował się Andrzej Duda, z najgorszym wynikiem od ostatnich 8 lat! Prezydent nie tylko po raz pierwszy od 8 lat wypadł poza podium, ale o dwie stawki niżej! Andrzej Duda zajął w sondażu IBRiS piąte miejsce. Zaufanie do prezydenta deklaruje 39 proc. badanych, ale nie ufa mu aż 52,5 proc. Polaków! Neutralnie odnosi się do prezydenta 8,4 proc. respondentów.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 listopada 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

REKLAMA