88 spośród stu senatorów amerykańskich podpisało się pod listem do sekretarza stanu Mike’a Pompeo, w którym żądają, by wywarł on nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar holokaustu. W lutym tego roku podczas wizyty w Warszawie Pompeo wezwał Polskę do zwrotu mienia żydowskiego, które zostało skonfiskowane po wojnie. Kopię listu otrzymali sekretarz obrony USA oraz doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego

List – zainicjowany przez Demokratkę Tammy Baldwin oraz Republikanina Marco Rubio – podpisali m.in. kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej na urząd prezydenta Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kristen Gillibrand, Bernie Sanders oraz Cory Booker.

Jak stwierdzają senatorowie, „siedemdziesiąt cztery lata po zakończeniu drugiej wojny światowej, pozostali ocaleni z holokaustu starzeją się i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość”. Przypominają, że w marcu 2018 roku 59 senatorów wystosowało pismo do premiera Polski, wzywając do przyjęcia ustawodawstwa, które spełniałoby standardy deklaracji terezińskiej, poprzez stworzenie procesu dochodzenia roszczeń.

W piśmie tym przypomniano również tzw. JUST ACT 447 z maja 2018 roku, który miał na celu „objęcie państw odpowiedzialnością za wypełnianie obietnic złożonych ocalałym z holokaustu”. „Akcje te były ważnym przypomnieniem, że Amerykanie nie zapomnieli o tym zagadnieniu. Polska nie wypełniła jeszcze obietnic złożonych ocalałym z holokaustu i innym osobom, których majątek został skonfiskowany”, podkreślili senatorzy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę