mig-29
fot. Pixabay

Polskie władze poinformowały, że są gotowe przekazać samoloty MIG-29. Nasze maszyny nie trafiliby jednak do Ukrainy, lecz do… USA. „Bardzo sprytny ruch” – mówi Marcin Makowski.

Od kilku dni trwa dyskusja na temat przekazania Ukrainie samolotów MIG-29 przez Polskę. Polska na początku zdementowała te informacje, lecz teraz władze powiadomili, że trwają prace nad optymalnym rozwiązaniem tej sytuacji.

Prezydent Ukrainy apelował o przekazanie sprzętu Ukrainie, jednak Polacy nie za bardzo się z tym zgadzały. Mówiono, że polskie samoloty nad Ukrainą mogłyby być pretekstem do ataku Putina na nasz kraj.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli nasz kraj podejmie decyzję o przekazaniu MIG-ów dla Ukraińców. Polska jednak się na to jeszcze nie zdecydowała.

Polska jest gotowa przekazać samoloty MIG-29… Stanom Zjednoczonym

We wtorek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało całkiem inną propozycję. „Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” – napisano w oświadczeniu.

„Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn” – podkreślono.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę