Jeśli uwielbiasz gołąbki, ale masz już dość tradycyjnej odsłony, postaw na coś zupełnie innego. Do przygotowania pysznych gołąbków rodem z Pomorza, przyda ci się kasza pęczak i suszone grzyby. Danie wychodzi delikatne, aromatyczne i pełne smaku, a sam proces wykonania nie trwa zbyt długo.
Pomorska wersja gołąbków jest także lżejsza od klasycznego wariantu z ryżem i mięsem mielonym. Do gołąbków podaj obłędny sos pieczarkowy, będzie a jeszcze smaczniej.
Jarskie gołąbki przyrządza się z dodatkiem suszonych grzybów – wybierz swoje ulubione. Wcześniej obowiązkowo namocz je w zimnej wodzie i odstaw na całą noc. W ten sposób zmiękną. Potem podgotuj je w dniu przygotowywania całego dania. Wodę po moczeniu grzybów zachowaj – użyjesz jej do pieczenia gołąbków. Bulion połączysz z wodą, podlejesz gołąbki umieszczone w naczyniu żaroodpornym i upieczesz wszystko w piekarniku.
Jarskie gołąbki z Pomorza – przepis
Składniki:
3 woreczki kaszy pęczak
główka kapusty białej lub holenderskiej
1,5 szklanki bulionu jarzynowego
60 g suszonych grzybów
duża cebula
2 łyżki masła
natka pietruszki
szczypta majeranku
pieprz, sól
Przygotowanie:
Grzyby zalewamy 120 ml wody, odstawiamy na całą noc, kolejnego dnia siekamy je drobno i gotujemy, aż zmiękną, wodę z moczenia grzybów zachowujemy. Kaszę pęczak gotujemy według wytycznych na opakowaniu, odcedzamy. Na dużej patelni podsmażamy na maśle pokrojoną drobno cebulę, po chwili dorzucamy rozdrobnioną natkę pietruszki i suszone grzyby, smażymy przez moment. Na patelnię przekładamy kaszę, wszystkie składniki starannie mieszamy i smażymy na małym płomieniu.
Wszystko doprawiamy pieprzem, majerankiem i solą. Sparzamy kapustę – w tym artykule dokładnie wyjaśniamy, jak to zrobić. Na wysuszone, elastyczne liście kładziemy nadzienie, zawijamy gołąbki i umieszczamy je złączem do dołu w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym olejem bądź masłem. Wywar jarzynowy łączymy z płynem po moczeniu grzybów i przelewamy do naczynia żaroodpornego. Gołąbki wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200°C i pieczemy przez ok. 60 minut pod przykrywką.
Kilka minut przed końcem obróbki cieplnej usuwamy pokrywę, aby liście kapusty trochę się zarumieniły. Potrawę można podać bez dodatku sosu, można też zagęścić wywar mąką i śmietaną albo przygotować domowy sos pieczarkowy. Smacznego.