chrabąszcz
fot. Pixabay

Latem wielu z nas walczy z plagą chrabąszczy. Te owady przeważnie żerują w ogrodach, a więc nie są lubiane przez ogrodników. Chrabąszcze mogą mieć nawet 3,5 cm długości. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami pozbyć się ich z ogródka.

Jak wypędzić chrabąszcze z ogrodu?

Chrabąszcze można spotkać w sadach, lasach, czy na łąkach. Jedynymi naturalnymi poskromicielami tych osobników są nietoperze, dziki oraz niektóre ptaki. Jednak dla chrabąszczy Twój Ogród jest prawdziwą oazą. Co ważne, trudności wcale nie przysparzają dorosłe owady, tylko ich larwy (zwane pędrakami). To właśnie one dojrzewają w glebie i mogą dewastować korzenie roślin, przyczyniając się do ich obumarcia. Jak się okazuje, chrabąszcze nie lubią cebuli, mięty, wrotyczu i gorczycy. Chcesz, aby Twój ogród był zawsze piękny? Wystarczy, że posadzisz w nim dowolne zioło. Pamiętaj też, aby podjąć jak najszybsze kroki. Nie ignoruj wroga. Jeżeli szkodniki do reszty osiedlą się na Twoim terenie, stworzą tam prawdziwą osadę.

W walce z nimi możesz wykorzystać nie tylko zioła. Powinieneś tępić je też mechanicznie. Rano pod drzewami liściastymi rozmieść folię, a potem wejdź na drabinę i zacznij energicznie potrząsać rośliną. O poranku osobniki jeszcze śpią, więc gdy poruszysz drzewkiem, to one oblecą na folię, a Ty w tym czasie je pozbierasz. Znakomitą metodą jest również przekopanie gleby w ogródku. Ilość obecnych tam larw na pewno Cię zdziwi.

Przekopując glebę, wyrzucisz szkodniki na zewnątrz, a potem na pewno zjedzą je ptaki. Poza tym niebezpieczne może być dla nich intensywne słońce. Pamiętaj też o używaniu oprysków. Z pędrakami poradzą sobie nie tylko chemiczne środki ze sklepu, ale także te naturalne. Wśród tych ostatnich dominuje gnojówka z wrotyczu.

Pomaga ona unicestwić pędraki już w zarodku. Jeśli chcesz stworzyć ten środek, to połącz 1 kg wrotyczu z 10 litrami wody, a następnie ostaw mieszankę na 14 dni. Po upływie tego czasu spryskaj zaatakowane rośliny w ogrodzie taką miksturą (nie musisz jej rozcieńczać). Gnojówka dodatkowo sprawi, że ziemia w ogródku będzie bardziej żyzna.

Czytaj też: Jak szybko rozwiązać supeł bez uszkadzania reklamówki? Znakomity trik


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!