Posadź w ogrodzie ten okaz. Odstrasza ślimaki i krety

wilczomlecz złocisty
fot. screen Youtube / @greenlife-gardens

Twój trawnik jest stale pełen kopców, a na grządkach z warzywami aż roi się od ślimaków? Musisz coś z tym zrobić. Nieustanna walka ze szkodnikami jest uciążliwa. Na szczęście istnieje metoda, dzięki której okiełznasz krety, jak i ślimaki. Posadź na działce pewną roślinę, a ona wykona za ciebie całą robotę. Mimo że wykurza niektóre zwierzęta, nie jest bez wad. Poznaj sekrety wilczomlecza.

REKLAMA

Wilczomlecz – co to za roślina?

Roślina występuje w ponad 2000 odmianach (np. złocista – na powyższym obrazku). Wysokość niektórych okazów może dochodzić nawet do półtora metra, ale są też niskie gatunki. Kwitną przeważnie w maju/czerwcu i dość długo (do kilku tygodni). Kwiaty wilczomlecza mogą mieć zieloną, siwoniebieską i lekko czerwoną barwę.
Mimo drobnych różnic w wyglądzie gatunki mają pokrewieństwo – sok. Jest on jak trucizna, więc roślinę należy traktować z rezerwą i jeśli już trzeba jej dotykać to koniecznie w rękawicach ochronnych.

Jakie wymagania ma wilczomlecz?

Bez względu na gatunek wilczomlecz lubi ciepłe stanowiska, do których dociera sporo promieni słonecznych. Trochę inaczej jest z glebą. Ponad 50% odmian lubi ziemie suche, lekko mokre i luźne.

REKLAMA

Wilczomlecz działa jak najlepszy odstraszacz

Hodując tę roślinę, zachowaj czujność. Ma biały sok, podobny do mleczka, który zawiera naturalne, trujące substancje, między innymi triterpenoidy. One niekorzystnie działają na insekty, mięczaki i gryzonie. Ponadto eufobron potrafi niszczyć membrany komórkowe szkodników. Dlatego zwierzęta omijają wilczomlecz szerokim łukiem.

Udostępnij: