Posadź zamiast tui. Szybko rośnie i chroni przed wścibskimi sąsiadami

tuje
fot. screen Youtube / Haus und Garten Profi

W roli żywopłotu znakomicie sprawdzają się tuje i właśnie te drzewka wybieramy najczęściej do ogrodu. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele gatunków może zastąpić nam te pospolite rośliny. Co zasadzić zamiast tui na przydomowej działce? Poniższa opcja powinna cię mocno zainteresować.

REKLAMA

Żywopłot zawsze przydaje się w ogrodzie

Pusty ogród nie prezentuje się elegancko. Dobrze, żeby znalazł się w nim chociaż żywopłot i kwiaty ozdobne. Sadzenie roślin w pobliżu siatki czy muru to także sposób na odseparowanie się od ciekawskich sąsiadów.

Dzięki temu możemy czuć się swobodniej na swojej posesji, a poza tym wszechobecna roślinność maskuje dźwięki np. przejeżdżających aut. Nie tylko iglaste tuje świetnie prosperują w ogrodzie. Mają mocnego konkurenta, który równie dobrze radzi sobie na działce.

REKLAMA

Tuje do kształtne, mało wymagające drzewka, ale nie jesteśmy skazani wyłącznie na nie. Rośliną, którą warto zasadzić, jest laurowiśnia zimozielona o unikalnym wyglądzie. Nawet w miesiącach zimowych nadal będzie zielona.

Laurowiśna na żywopłot. Może konkurować z tują

Jeśli zastanawiasz się, co posadzić przy płocie, czy oklepane tuje, czy może coś oryginalniejszego, właśnie znalazłeś odpowiedź. Decydując się na laurowiśnię, musisz wiedzieć, że ona też ma swoje wymagania. Ale nie jest ich dużo. Pierwszorzędną sprawą jest zapewnienie jej żyznej i zasobnej w składniki pokarmowe ziemi. W przeciwnym razie roślina może osłabnąć. Gleba powinna być gliniasta, piaszczysta i zasobna wapń.

REKLAMA

Laurowiśnia prężnie się rozwija i potrafi mocno się rozrastać, o ile sprostasz jej wymaganiom. Zazwyczaj dorasta do 60 cm w ciągu 12 miesięcy. Pora sadzenia rośliny do ziemi nie ma większego znaczenia, bo i tak się przyjmie. Jednak ogrodnicy twierdzą, że optymalną porą jest wiosna.

Gdy laurowiśnia zostanie już posadzona do gruntu, trzeba ją hojnie nawadniać. Rośnie naprawdę szybko (kilkadziesiąt cm w ciągu roku), a więc po kilku latach będziesz cieszyć się 4-metrowym, bujnym żywopłotem. Wtedy żaden sąsiad nie będzie miał możliwości, aby obserwować cię zza ogrodzenia.

REKLAMA

Czytaj też: Sieję tylko tę odmianę marchwi. Duża, słodka i nie kumuluje azotanów

Udostępnij: