sadzonki ogórków
fot. screen Youtube / Project Diaries

Kiedy siać ogórki, aby uzyskać obfite i zdrowe plony? To uwielbiane warzywo możesz swobodnie uprawiać w swoim własnym ogródku.

Kiedy siać ogórki?

Ogórki lubią ciepło i rozwijają się dosyć szybko. Mogą być wysiewane wprost do gruntu albo z rozsady. W przypadku wysiewania ich do gleby nasiona wsadź do ziemi nie wcześniej niż w połowie maja. Siew możesz wykonać nawet do połowy czerwca. Wtedy będziesz mieć gwarancję, że ogórków nie chwyci mróz. Z kolei rozsadę możesz zacząć robić już po połowie kwietnia. Z uwagi na dość szybki wzrost, już po około 4 tygodniach będziesz mógł przenieść sadzonki do właściwej gleby.

Jak siać ogórki?

Ogórki najlepiej rozwijają się ziemi próchniczej i przepuszczalnej. Preferują też podłoże zasadowe. Nasiona w glebie wkładaj na głębokość 1,5-2 cm. W jednym dołeczku umieść 1-3 nasiona, aby mieć pewność, że któreś z nich na 100% wykiełkuje (ogórki wypuszczają kiełki zwykle po 5-10 dniach). Oczywiście, jeśli wyroście więcej roślin, to pozbądź się tych najsłabszych. Pamiętaj, że ogórki źle znoszą przesadzania, więc jeśli robisz rozsady, to posadź nasiona w doniczkach papierowych bądź torfowych. Wówczas bezpośrednio rozlokujesz je w gruncie.

Triki podczas sadzenia ogórków

Co zrobić, żeby z nasion wyrosły dorodne egzemplarze? Kiełkowanie nasion będzie szybsze, gdy namoczysz je w ciepłej, przegotowanej wodzie. Ten patent polecany jest w sytuacji, gdy wysiewasz warzywa z nieznacznym opóźnieniem. Nasiona powinny się moczyć przez 24 godziny w temperaturze pokojowej. Ponadto nasiona możesz obtoczyć w mączce bazaltowej, aby były odporniejsze na choroby.

Kiedy rozsady ogórków można przenieść do gruntu?

Przymrozki mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na ogórki. Z tego powodu sadzonki tych warzyw najlepiej przenieść do gruntu dopiero koło 15 maja lub nawet w czerwcu. Wtedy będziesz mieć gwarancję, że zmienna pogoda im nie zaszkodzi. Wcześniej możesz spróbować je zahartować – po prostu wynoś je codziennie na powietrze, na kilka godzin. Z każdym dniem wydłużaj ten czas.

Zobacz też: Chcesz mieć duży czosnek? Posadź go w tym konkretnym terminie


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę