Chcesz mieć duży czosnek? Posadź go w tym konkretnym terminie

sadzenie czosnku
fot. screen Youtube / podgardening 

Czosnek to produkt niezastąpiony w kuchni. Podkreśla smak wielu dań i nadaje im wyjątkowego aromatu. Zrobiony z niego sos jest kapitalnym dodatkiem do przeróżnych potraw. W sezonie zimowym chętnie sięgamy po to warzywo, gdyż jest ono naturalnym środkiem wzmacniającym odporność. Jeżeli masz taką możliwość, hoduj je samodzielnie np. w przydomowym ogródku. Podpowiadamy, kiedy najlepiej sadzić czosnek.

REKLAMA

Jak sadzić czosnek? Wybór odpowiedniej sadzonki ma duże znaczenie

Jeśli chcesz zasadzić czosnek, najpierw wsadź do gleby pojedynczo jego ząbki. Tylko unikaj czosnku sklepowego, najlepiej udaj się do specjalistycznego centrum ogrodniczego i tam zaopatrz się w warzywo do sadzenia. Wszystkie pobrane elementy powinny mieć piętkę, czosnek wkładaj piętką do dołu. Pamiętaj, aby wybierać tylko spore ząbki, gdyż z takich rozwiną się duże główki. Czosnek wsadzaj na głębokość około 5-8 cm, najlepiej w rzędach, z kolei odstępy między nimi powinny wynosić 6-10 cm.

Przy sadzeniu rośliny znaczenie ma też gleba – idealna to taka o pH 6,8. Czosnek musi mieć dostęp do światła słonecznego. Istotne jest także miejsce jego posadzenia. Nie może to być strefa, na której wcześniej rosły ziemniaki czy inne rośliny cebulowe. Za to obszar, gdzie wcześniej sadzono np. ogórki lub pomidory, sprawdzi się znakomicie.

REKLAMA

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek należy sadzić jesienią lub wiosną. W przypadku pierwszej opcji najlepiej uczynić to w październiku albo na początku listopada. Miesiące wiosenne, w których można sadzić warzywo, to marzec lub początek kwietnia. Okazuje się, że czosnek zasadzony jesienią, będzie miał większe główki.

Kiedy zbierać czosnek?

Czosnek zasadzony na jesieni można zbierać w lipcu. Natomiast ten wiosenny – w sierpniu. Zbieranie najlepiej przeprowadzić w słoneczny dzień. Podczas wyciągania główek z gleby trzeba zachować ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Czosnek warto zostawić na zewnątrz na mniej więcej 3 dni, aby wysechł, a potem przechowywać go w odpowiednich warunkach. Idealne będzie chłodne, suche pomieszczenie z wentylacją.

REKLAMA

Podziel się: