– Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody – powiedziała Joanna Scheuring w rozmowie z Gazetą.pl, relacjonując spotkanie z Franciszkiem, do którego doszło w środę po audiencji generalnej w Watykanie.

Raport dokumentujący czyny pedofilskie, jakich dopuścili się polscy duchowni, posłanka partii Teraz! wręczyła papieżowi w przededniu rozpoczynającego się synodu, na którym będzie omawiana sprawa pedofilii w Kościele katolickim. Polskę na synodzie ma reprezentować metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Joanna Scheuring-Wielgus od dłuższego czasu angażuje się w działalność na rzecz uświadamiania opinii publicznej, czym jest zjawisko pedofilii w Kościele. – Coraz więcej ludzi wie więcej na ten temat i uświadamia sobie to zło – mówiła posłanka w rozmowie z portalem Gazeta.pl w grudniu 2018 roku i wyjaśniała: – Moim celem jest doprowadzenie do dymisji episkopatu. Wielu biskupów w ostatnich latach ukrywało i przenosiło przestępców z parafii do parafii.

Scheuring-Wielgus jako przykład podała wtedy episkopat Chile, który po aferze związanej z nadużyciami duchownych wobec dzieci podał się do dymisji. Posłanka Teraz! już wówczas zapowiadała, że pojedzie do Watykanu i spotka się z papieżem, by przekazać mu raport na temat pedofilii w polskim Kościele oraz danych dotyczących ukrywania przez biskupów tego procederu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę