Stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie wystawią na 50. aukcję Pride of Poland kilkanaście najlepszych koni z państwowej hodowli. Posłanki PO Joanna Kluzik-Rostkowska i Dorota Niedziela ostrzegają, że może to w konsekwencji doprowadzić do upadku hodowli konia arabskiego w Polsce.

– Od momentu objęcia władzy przez PiS postępuje niszczenie hodowli konia arabskiego w Polsce – powiedziała Kluzik-Rostkowska w niedzielę na konferencji prasowej na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice. Parlamentarzysta przypomniała o zwolnieniu wieloletnich dyrektorów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz o ich „coraz większym zadłużeniu”.

– Przed nami ostatni akord tej katastrofy – 11 sierpnia odbędzie się 50. aukcja Pride of Poland – mówiła posłanka PO. – PiS przerażone tym, co się wydarzyło w ostatnich trzech latach, postawił wszystko na jedną kartę, ryzykując likwidacją konia arabskiego w Polsce. Wystawił na tę aukcję wszystkie konie, które mogą cokolwiek zarobić– kontynuowała. – Jeśli uda im się te konie sprzedać, to będzie to koniec polskiej hodowli konia arabskiego, bo nie będzie materiału genetycznego, nie będzie koni, które będą mogły hodowlę konia polskiego podtrzymywać – oceniła Kluzik-Rostkowska.

Jak dodała, konie na aukcję nie były wybierane przez znawców, lecz przez „włoskiego handlarza”. – On na polskiej hodowli konia arabskiego i na kontaktach z Janowem Podlaskim zarabia wielkie pieniądze od dwóch, trzech lat – stwierdziła.

Uczestnicząca w konferencji posłanka PO Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreśliła z kolei, że zbliżająca się aukcja to „wyprzedaż sreber rodowych”. – To likwidacja najlepszej puli genowej, jeśli chodzi o konie arabskie – wyjaśniła Niedziela

Posłanki PO zaapelowały do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz do premiera Mateusza Morawieckiego, aby „przyjrzeli się temu, co się dzieje w Janowie Podlaskim i Michałowie”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę