gołębie
fot. Pixabay

Gołębie często przesiadują na naszych balkonach. I choć nie robią nam żadnej krzywy, to zwykle pozostawiają na poręczach czy parapetach swe odchody, a w dodatku potrafią być głośne. Tymczasem ptaki te można odstraszyć przy pomocy kilku domowych metod. Wtedy na pewno więcej się nie pojawią.

Jak wypłoszyć gołębie zapachem?

Dewastacja gniazda jest zwykle mało skuteczna, gdyż gołębie powracają w wytypowane miejsce i znów się tam zagnieżdżają. Z tego względu najlepszym patentem jest wykorzystanie aromatów, których ptaki te nie znoszą:

Czarne mydło
Wystarczy zmieszać je z wodą, a potem przetrzeć np. balustradę. To powinno przynieść pożądany efekt.

Olejki eteryczne
Użyj olejku o zapachu mięty pieprzowej, eukaliptusa lub cytryny. Ptaki za nimi nie przepadają. Zmieszaj parę kropli dowolnego aromatu z wodą, przelej do pojemnika z dozownikiem i nanoś roztwór na obszary, w których osobniki przeważnie spędzają czas.

Ocet spirytusowy
To produkt o intensywnej i kwaskowej woni. Przetrzyj nim balustrady, parapety i meble, a gołębiom na pewno się to nie spodoba i szybko odfruną. Jeśli nie chcesz stosować samego octu, to możesz go rozwodnić. Pamiętaj, aby ten trik co jakiś czas powtarzać.

Inne patenty na odstraszenie gołębi z balkonu

Niektóre domowe przedmioty pozostawione na balkonie będą pełniły funkcję strachu na gołębie. Osobniki nie tolerują ruchu i świecidełek, więc szybko zniechęci je:
-girlanda z płyt CD;
-lustro;
-barwne reklamówki;
-niewielkie wiatraczki;
-balony przytwierdzone do balustrady.

Jeżeli nie przekonały Cię powyższe sposoby, to spróbuj zastosować kolce przeciw tym ptakom. Bez problemu przyczepisz je do obrzeży balustrad i parapetów. Przedmiot ten jest ledwo widoczny, a przy tym skuteczny.

Rośliny odstraszające
Naturalne metody nie są szkodliwe dla środowiska i ludzi. Gołębie nie znoszą zapachu rozmarynu, lawendy czy mięty pieprzowej, więc możesz zasadzić którąś z tych roślin na balkonie.

Czytaj też: Skuteczny patent na szpaki. Nie odważą się więcej pokazać


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!