szpak
fot. Pixabay

Szpaki to duży problem dla wielu sadowników. Te niepokaźne ptaki mogą w kilka chwil przeczesać całe drzewo owocowe. Żywią się między innymi wiśniami, czereśniami, truskawkami, śliwkami, porzeczkami i jabłkami. Poznaj kilka najlepszych metod na odstraszenie szpaków.

Pozbądź się nieproszonych gości z sadu czy ogrodu. Dzięki tym sposobom zmniejszysz straty, jakie w nim powodują. Mimo że ptaki nie jest tak łatwo spławić, to i tak możesz spróbować. W walce z nimi wykorzystaj sprawdzone i łatwe sposoby.

Jak odstraszyć szpaki?

Istnieje wiele metod na odpędzenie tych osobników, ale tylko część z nich naprawdę działa. Szpaki to błyskotliwe ptaki i nie tak łatwo dadzą się zwieść. Poniżej zamieściliśmy sposoby, które sprawdzają się najlepiej.

Hałas
To bez wątpienia jedna z najpowszechniejszych metod na szpaki. Jeśli jednak Twój sadek mieści się niedaleko innych gospodarstw – wrzask może przewrócić do góry nogami spokój mieszkańców. Jeśli jednak w pobliżu nie ma żadnych zabudowań, to swobodnie wypróbuj ten patent. Możesz wypłoszyć szpaki przy pomocy:
-petard,
-głośnej muzyki z radia,
-armatek hukowych,
-odtwarzanego nagrania odgłosów atakujących ptaków łownych (np. krogulca).

Pistolet na wodę
Strzelanie do szpaków pistoletem na wodę też jest dobrym pomysłem na odstraszenie ich. Na pewno na tym nie ucierpią (są w naszym kraju pod ochroną), ale wystraszą się i prędko nie zajrzą na Twój teren.

Straszak
Spróbuj przytwierdzić wysoko na drzewie straszak (np. taki jak na wróble). Gdy mocniej zawieje, ten, będzie się poruszał i skutecznie przepędzi zgłodniałych gości. Wypłoszyć mogą ich także torebki foliowe, balony, wiatraczki (drewniane, plastikowe lub dziecięce), a nawet taśmy z kaset.

Siatki ochronne
Aby nie tracić czasu na robienie straszaka, możesz kupić w sklepie ogrodniczym siatkę ochronną. Założona na drzewie ograniczy ptakom dostęp do pokarmu. Zamiast specjalnej siatki równie dobrze sprawdzą się stare firany. Jeśli masz w sadzie wysokie drzewa, to rozważ ten sposób, bo ze zdjęciem siatki nie powinieneś mieć kłopotu.

Morwa
Przysmakiem dla szpaków jest morwa. Roślina ma czarne owoce, za którymi ptaki wprost przepadają. Posadź drzewo blisko np. czereśni, a zauważysz, że szpaki zupełnie przestaną się nimi interesować.Czytaj też: Zetrzyj, rozrób z wodą i spryskaj mszyce. Wyginą w kilka chwil


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę