Posypałam tym talerze i w lot odzyskały blask. Zero wysiłku

talerze
fot. screen Youtube / Jolly LIU

Każda gospodyni domowa marzy o pięknej zastawie stołowej. Czyste sztućce, szklanki i kieliszki to nie wszystko. Nie zapominajmy o talerzach. A te, w szczególności białe, mają tendencję do zbierania zabrudzeń i utraty pierwotnego odcienia. Ich domycie to czasami prawdziwa harówka. Dodatkowy problem stanowią zarysowania. Jak doprowadzić do porządku białe talerze, by znów wyglądały jak nowe? Poznaj czaderski patent na usuwanie przebarwień.

REKLAMA

Jakim środkiem czyścić talerze? Możesz być zaskoczony, ale w roli czyścika świetnie sprawdzi się proszek do pieczenia. Wystarczy niewielka ilość tego specyfiku. Przeważnie używasz go w kuchni podczas pieczenia ciast, aby ładnie wyrosły i nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak doskonale radzi sobie z nieestetycznymi śladami na talerzach. Odnowienie ich przy pomocy proszku jest proste. Zwilżasz zastawę małą ilością wody, a potem rozsypujesz proszek na całej jej powierzchni i starannie wszystko rozsmarowujesz. Zostawiasz talerz w spokoju na kilkanaście minut, aby brud został zlikwidowany.

Później chwyć za gąbkę i gładź talerzyk kolistymi ruchami. Dzięki mocy spulchniającej proszek wniknie w skazy na porcelanie i raz-dwa rozbije nieczystości. Szkaradne przebarwienia znikną, a ty nie będziesz wstydzić się swoich talerzy.

REKLAMA

Nie masz w domu proszku do pieczenia? Możesz go zastąpić

Przyda ci się sok z cytryny lub soda oczyszczona. Obie alternatywy są wydajne, ale ich sposób działania jest odrobinę inny.

A jak uporać się z obszernymi, ciemnymi bruzdami na talerzach? W tym przypadku fachowcy polecają zastosowanie sody oczyszczonej, która działa prawie tak samo, jak wspomniany proszek. Aby domyć talerze sodą, działaj podobnie, jak z opisano wyżej, w metodzie proszkiem. Zastawa znów będzie biała jak śnieg i to w zaledwie kilkanaście minut. Soda, tak jak proszek, ma moc spulchniającą i błyskawicznie zneutralizuje obce ślady.

REKLAMA

Warto znać jeszcze 1 trik na czyszczenie talerzy. Wystarczy ukroić plaster cytryny i spokojnie trzeć nim porcelanową powierzchnię. Różnicę zauważysz w kilka minut – plamy staną się jaśniejsze, a po chwili zupełnie znikną.

Czytaj też: Wystarczyła 1 sztuczka i boazeria wygląda jak nowa. Goście byli w szoku

Podziel się: