REKLAMA

Zamieszki w Dublinie. Conor McGregor chce wynagrodzić mężczyznę, który ratował dzieci przez nożownikiem
fot. Twitter | @AneczkaKon69192 / @Minister_Prawdy

To zdarzenie przelało czarę goryczy. W czwartek po południu w centrum Dublina doszło do krwawego ataku nożownika, w którym rannych zostało pięć osób w tym troje dzieci. Stan dwójki ofiar – dorosłej kobiety i 5-letniej dziewczynki – oceniono na krytyczny. Wciąż nie wiadomo, czy dziewczynka przeżyje. Brutalny atak sprowokował w stolicy Irlandii zamieszki, jakich nie było od lat. Irlandczyków rozjuszyła plotka, że nożownik to imigrant z Afryki.  

REKLAMA

Irlandczycy są wstrząśnięci zbrodnią, do której doszło przed szkołą podstawową Gaelscoil Cholaiste Mhuire, w której nauka odbywa się jęz. irlandzkim. W czwartek po południu ponad 50-letni mężczyzna dokonał tam niesprowokowanego ataku na personel szkolny i małe dzieci. Rannych zostało w sumie pięć osób, z czego troje stanowiły dzieci. W najgorszym stanie była nauczycielka pracująca w szkole oraz jedna z uczennic – 5-letnie dziewczynka.

Dla mieszkańców Dublina musiał to być wielki szok. Po ataku policja poinformowała, że nie wyklucza żadnego motywu napastnika i zaapelowała, aby nie spekulować o jego narodowości – donosi PAP. To było kluczowe, bo takim apelem policjanci nieumyślnie potwierdzili, że sprawca nie jest Irlandczykiem. W mediach społecznościowych zawrzało, a burza przeniosła się na ulicę – rozpoczęły się największe zamieszki od dawna.

REKLAMA

Potężne zamieszki na ulicach Dublina. Irlandczycy wyszli na ulice po ataku krwawym ataku przed szkołą podstawową

„To sceny, których nie widzieliśmy od dziesięcioleci. Jasne jest, że ludzie zostali zradykalizowani pod wpływem mediów społecznościowych i internetu. Nie chcę jednak tracić z oczu tego strasznego wydarzenia, jakim był okropny atak na uczniów i ich nauczycielkę. Trwa dochodzenie (w tej sprawie). Prowadzone jest również postępowanie dotyczące zamieszek” – powiadomił komisarz policji Drew Harris, cytowany przez serwis wnp.pl.

W wyniku zamieszek znacznie uszkodzonych zostało 13 sklepów, zniszczono 11 policyjnych samochodów, trzy miejskie autobusy i jeden tramwaj. Jeden funkcjonariusz policji został poważnie ranny podczas tłumienia zamieszek, a wielu innych odniosło lżejsze obrażenia – podaje portal. Spokój w Dublinie został przywrócony między godz. 20:00 a 21:00. Policja spodziewa się jednak, że rozruchy mogą być kontynuowane w piątkowy wieczór.

Harris poinformował, że dźgnięta nożem 5-letnia dziewczynka pozostaje w stanie krytycznym. Ranne w ataku zostały też inne dzieci – 6-letnia dziewczynka i 5-letni chłopiec.

Sprawcę ataku obezwładnili świadkowie. To mężczyzna w wieku powyżej 50 lat. Potwierdziły się plotki, że nie jest Irlandczykiem – pochodzi z Afryki Północnej, najprawdopodobniej z Algierii. W Irlandii mieszka od ponad 20 lat i uzyskał już obywatelstwo tego kraju. Nieznane są na razie motywy jego działania. Mężczyzna trafił do szpitala z powodu obrażeń, zadanych prawdopodobnie przez obezwładniających go świadków zdarzenia.

Conor McGregor chce wynagrodzić Brazylijczyka, który ratował dzieci przez nożownikiem w Dublinie. Zawodnik ostro wypowiedział się o sytuacji w kraju

Kluczową w powstrzymaniu napastnika okazał się dostawca jedzenia – Brazylijczyk, Caio Benicio. Według doniesień medialnych – mężczyzna miał uratować jedną z dziewczynek przed dźgnięciem, narażając własne życie. Gwiazda mieszanych sztuk walki i wielokrotny mistrz UFC Conor McGregor zaoferował bohaterowi bezpłatne posiłki w należącym do niego hotelu do końca życia. Zawodnik nie szczędził jednocześnie ostrych słów w stosunku do napastnika i wręcz podgrzewał w Irlandczykach atmosferę wściekłości.

REKLAMA

„Doszło do jednej z najstraszniejszych zbrodni, które widział ten naród. Już nas nie obchodzi, co wy macie do powiedzenia. Na wojnie jesteście niczym. My się nie cofamy, tylko rozgrzewamy. Nie wycofamy się, dopóki nie zostaną wprowadzone prawdziwe zmiany, które zapewnią bezpieczeństwo naszemu narodowi. Nie stracimy więcej naszych kobiet i dzieci przez chorych ludzi, którzy w ogóle nie powinni być w Irlandii. I mówcie co chcecie. Nie obchodzi nas to. Niech Bóg pomoże nam wszystkim. Do zwycięstwa, Irlandio” – napisał w mediach społecznościowych Conor McGregor.

https://twitter.com/TheNotoriousMMA/status/1727866945087619143

REKLAMA