fot ДИП МИД РФ (фотограф Эдуард Песов) | CC BY 4.0 / Pixabay

W rozmowie z Agnieszką Laskowską w programie „Dzień na Świecie” wystąpił rosyjski deputowany do Dumy Państwowej. Ostro wypowiedział się na temat Siergieja Ławrowa – szefa rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wprost groził mu śmiercią i porównywał do niemieckiego szefa MSZ z czasów III Rzeszy – Joachima von Ribbentropa. Mówił, że „Ławrow zawiśnie na tym samym sznurze, co Ribbetrop.

„Ławrow to przestępca wojenny, taki sam jak hitlerowski minister spraw zagranicznych Ribbentrop. Powiesimy go na tym samym sznurze, na którym zawisł Ribbentrop w Norymberdze” – powiedział w programie w „Polsat News” Ilja Ponomariow, były deputowany do rosyjskiej Dumy Państwowej

Ponomariow stwierdził, że Putinowi niezbędne jest jakieś zwycięstwo. Jego zdaniem rosyjscy obywatele nie przełkną ewentualnej porażki Rosji – muszą mieć świadomość, że inwazja nie była przeprowadzona na próżno.

„Nie ma innego wyjścia. Musi mieć możliwość ogłosić rosyjskim obywatelom, że wszystko to nie było na próżno, że ofiary nie były poniesione na próżno, że inwazja miała cel i zadanie zostało wykonane. A skoro celów inwazji jasno nie określono – były ogólne słowa o ‘denazyfikacji’ i ‘demilitaryzacji’, to ma on wciąż pełne pole manewru, ale niezbyt duże” – mówił Ponomariow.

„Teraz zaczęto więc mówić nie o wpływie na całą Ukrainy, ale że muszą ‘zagwarantować bezpieczeństwo’ tzw. republik donieckiej i ługańskiej. (…) Sądzę, że będą próbowali dojść do granic administracyjnych okręgów donieckiego i ługańskiego, a także w miarę możliwości kontrolować tak zwany korytarz lądowy” – dodał.

„Ławrow to zbrodniarz wojenny, taki sam jak Ribbentrop”

Dziennikarka „Polsat News” zapytała deputowanego o zbrodnie wojenne na Ukrainie oraz słowa Ławrowa, który określił wydarzenia, m.in. z Buczy „fake newsami”. „Ławrow to przestępca wojenny, taki sam jak hitlerowski minister spraw zagranicznych Ribbentrop” – odpowiedział Ponomariow.

„Powiesimy go na tym samym sznurze, na którym zawisł Ribbentrop w Norymberdze – partnerskim mieście Charkowa, żeby wszyscy to widzieli. To moja prognoza polityczna jako rosyjskiego polityka” – dodał. Moi przyjaciele, bliscy, znajomi, walczyli w Buczy. Wyzwalali Buczę i żadnego dobrowolnego wycofywania się stamtąd Rosjan nie było. Zostali tam pokonani.”

„Rosyjscy żołnierze się mszczą”

Ponomariow stwierdził w programie, że rosyjscy żołnierze nie wiedzą, dlaczego muszą walczyć na Ukrainie, „ale rozumieją, że strzelają do nich z każdego domu i po prostu się mszczą”.

„Myślę, że tych ludzi, którym związali ręce, a później rozstrzelali w Buczy, podejrzewali o to, że pomagają ukraińskiej armii. Kiedy więc Ukraińcy zmusili ich, żeby się stamtąd wycofali, to łatwiej im było tych ludzi zabić. To po prostu zbrodnia wojenna, taka sama jak w Srebrenicy” – powiedział.

Ponomariow przewiduje ponadto, że Putin nie dożyje do końca wojny. Równocześnie jest zdania, że Ławrow zachowa życie, ale potem zostanie osądzony w sposób, który rosyjski deputowany opisał wcześniej.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę