Brytyjski koncern zbrojeniowy i lotniczy BAE Systems zaprezentował zupełnie nowy typ drona. To pierwsza konstrukcja w historii lotnictwa, która przypomina samolot, a jednocześnie jest pozbawiona tradycyjnych powierzchni sterowych. Dron nazwany Magma może mieć zastosowanie militarne. W odróżnieniu od poprzednich urządzeń tego typu jest prawie niewykrywalny przez przeciwnika.

Magma z wyglądu przypomina tzw. latające skrzydło, czyli słynny praktycznie niewidoczny dla radarów  amerykański bombowiec strategiczny B-2. W odróżnieniu od niego dron nie posiada jednak mechanicznych klap, lotek czy sterów kierunku i wysokości, służących do sterowania jednostką

Elementy te zostały zastąpione nowatorskim rozwiązaniem, polegającym na tym, że strumień powietrza opływający skrzydło jest odchylany od niego strumieniem powietrza pobieranym z silnika drona. Powietrze to wypływa z odpowiednio przygotowanych otworów na krawędzi skrzydła. Ilość powietrza pobieranego z silnika do skrzydeł można precyzyjnie kontrolować, przez co maszyną można sterować. Na precyzyjne sterowanie dronem pozwala ponadto zastosowany do napędu silnik z wektorowanym ciągiem.

https://twitter.com/360unfiltered/status/1123862852962607106

Inżynierowie z BAE Systems podkreślają, że użyte w Magmie rozwiązania – w tym odejście od mechanicznych klap – zdecydowanie upraszczają konstrukcję i zmniejszają wagę bezzałogowego statku powietrznego. Pozwalają też na szersze wykorzystanie dronów do celów militarnych ze względu na o wiele mniejszą wykrywalność przez radary.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę