Prezydent Duda leci do USA. Z Trumpem jednak się nie spotka

Dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że – „Podczas najbliższej wizyty w Stanach Zjednoczonych nie jest planowane spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Donalda Trumpa”. Dodał przy okazji, że takie spotkanie głów państw jest planowane jeszcze tego roku.

   

Podczas podróży prezydentowi towarzyszyć będzie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Wizyta ma związek z objęciem przez nasz kraj przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z tej okazji Duda w siedzibie ONZ w Nowym Jorku będzie prowadzić otwartą dyskusję na wysokim szczeblu. Dotyczyć ma ona międzynarodowego prawa w kontekście dbania o pokój i bezpieczeństwo na świecie. Planowane jest też wystąpienie polskiego prezydenta.

Szczerski odniósł się szczegółowo do tematu spotkania prezydentów. – To wynika z kalendarza i bogatego programu tej wizyty, i także z chęci odbycia jej w sytuacji, w której ona dobrze wybrzmi. To musi być wydarzenie osobne, które będzie miało swoją wagę. – wyjaśniał dodając, że „polski prezydent nie bywa w Białym Domu szczególnie często, więc to jest wydarzenie, które ma osobną wagę polityczną”.

   

Szef gabinetu Dudy ujawnił też trochę informacji z kuchni dyplomatycznej. – „Mogę zdradzić, że w jednej z niedawnych korespondencji – bo tych listów ostatnio panowie wymieniali sporo, przy różnych okazjach – w jednym z ostatnich listów prezydenta Trumpa do prezydenta Dudy, znalazł się passus mówiący o nadziei prezydenta Trumpa na rychłe spotkanie i rozmowę na tematy dwustronne”. – mówił na konferencji prasowej i wskazał, że ocena tego faktu, to „kolejny sygnał, gotowość oraz zainteresowanie” kontaktem z polskim prezydentem jeszcze w tym roku.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News