– Po prostu idźcie na stację benzynową i weźcie kilka kropel, to środek dezynfekujący – powiedział w piątkowym przemówieniu telewizyjnym do rodaków prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Jego zdaniem benzyna jest najlepszym środkiem do dezynfekcji maseczek chroniących przez zakażeniem koronawirusem.

Prezydent podtrzymał swoją opinię również po tym, jak jego rzecznik próbował obrócić te słowa w żart. – To, co powiedziałem, jest prawdą – oświadczył stanowczo Duterte.  – Nie żartuję. To prawda. Myślicie, że tylko żartuję – dodał.

Eksperci od razu przestrzegli Filipińczyków przed stosowaniem się do polecenia prezydenta, zalecając używanie do czyszczenia maseczek wielokrotnego użytku mydła i wody oraz alkoholu do ich dezynfekcji.

– Nie można używać benzyny jako środka dezynfekującego. Wdychanie jej może zaszkodzić i może prowadzić do pojawienia się kolejnych problemów, takich jak choroby układu oddechowego – podkreślił Jose Santiago, prezes Filipińskiego Towarzystwa Medycznego, cytowany przez agencję Reutersa.

Noszenie maseczek jest obowiązkowe na Filipinach od marca. Do tej pory w kraju tym odnotowano 93 354 przypadki zakażenia COVID-19, w wyniku czego zmarły 2023 osoby.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę